Portal Ven Trombozunda Karaciğer Nakli Tedavisi

Portal ven trombozu durumunda karaciğere giren ana kan damarında kan akımı tamamen yada kısmen durur.

Bu durum aniden gelişirse karaciğer fonksiyonlarında etkilenme olabilir.

Yavaş yavaş yani kronik olarak gelişirse karaciğere giren yapılar içinden karaciğerin kan ihtiyacını karşılamak üzere yeni damarlar gelişebilir ki bunlara kolleteral damarlar denir.

Karaciğer giren ana damardaki tıkanıklığın sonuçlarına göre tedavi planlanmalıdır.

Eğer bu tıkanıklık yemek borusunda ki damarlardan kanamaya neden oluyorsa bu durumda banat ligasyndan karaciğer nakline kadar çeşitli tedavi alternatifleri söz konusudur.

Dalak büyüklüğüne bağlı kansızlık yada şiddetli karın ağrısı ve şişkinlik durumunda da dalağa giren ana damarların tıkanmasından karaciğer nakline kadar değişik alternatif tedaviler uygulanabilir.

Kronik karaciğer hastalığında ve karaciğer yetmezliği durumunda tek tedavi seçeneği karaciğer naklidir.

Ancak portal ven trombozu durumunda Karaciğer nakli yapabilmek teknik olarak oldukça zor bir işlemdir.

Günümüzde karaciğer yetmezliği olan olguların yaklaşık %20’sinde portal ven trombozu bulunmaktadır. Bu hastaların çoğuna karaciğer nakli şansı olmadığı bildirilmektedir. Oysa 2013 yılında dünyadaki pek çok otoründe dinleyici olarak katıldığı Sidney’de ki karaciğer nakil toplantısında bu damarın kolay bir şekilde nasıl açılabileceği teknik olarak gösterilmiştir.

Bu gün için portal ven trombozu nedeniyle karaciğer nakli yapılamaz denilen pek çok vakaya Dr. Ünal Aydın’ın gösterdiği teknik sayesinde nakil yapılabilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status