Akut Kolesistit (Safra Kesesinin Akut İltihabı) Nedenleri Nelerdir? Komplikasyonlar

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan bir organdır. Vücudun ince bağırsaktaki yağları sindirmek için kullandığı safrayı depolar. Akut kolesistit, safra kesesinde safra sıkıştığında ortaya çıkar. Bu durum çoğunlukla safra kesesi sistik kanalın tıkanmasıyla oluşur. Bir safra kesesi taşı bu kanalı tıkadığında, safra birikir ve safra kesesinde tahriş ve baskıya neden olur. Bu da, şişlik ve enfeksiyon ile sonuçlanabilir.

Akut Kolesistit Sebepleri 

Akut safra kesesi iltihabı nedenleri, kalküloz kolesistit ve akalküloz kolesistit olarak iki ana kategoriye ayrılabilir:

Kalküloz Kolesistit 

Kalküloz kolesistit, akut safra kesesi iltihaplanmasının en yaygın ve genellikle daha az ciddi tipidir. Tüm vakaların yaklaşık %95’ini oluşturur.

Safra kesesindeki sistik kanal bir safra kesesi taşı veya safra kesesi çamuru adı verilen bir madde tarafından engellendiğinde gelişir.

Safra çamuru, karaciğer tarafından üretilen ve yağlar, küçük kolesterol ve tuz kristalleri sindirimini kolaylaştıran bir sıvı olan safra karışımıdır. Sistik kanaldaki tıkanıklık, safra kesesinde safra oluşmasına, içindeki safra artmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Her beş vakanın birinde, iltihaplı safra kesesi bakteriler tarafından da enfekte olur.

Ayrıca Bakınız: Safra ve Biliyer Sistem Nedir?

Akalküloz Kolesistit

Akut akalkülöz (taşsız) kolesistit; daha nadir görülen, bununla birlikte genellikle daha ciddi bir akut kolesistit türüdür. Genellikle safra kesesine zarar veren ciddi bir hastalık, enfeksiyon veya hasarın bir komplikasyonu olarak gelişir.

Bazen safra yolu geçici olarak engellenir. Bu durum tekrar tekrar meydana geldiğinde, kronik kolesistit ortaya çıkabilir. Şişlik ve tahriş zaman içinde devam eder. Sonunda safra kesesi kalınlaşır ve sertleşir. Ürettiği kadar safra depolayamaz ve serbest bırakamaz.

Ayrıca Bakınız: Safra Yolu Tıkanıklığı

Komplikasyonlar

Akut safra kesesi iltihabı tedavi edilmediğinde, hastaların %10’unda lokalize perforasyon oluşur ve 1’inde serbest perforasyon ve peritonit gelişir. Akut kolesistite sarılık veya kolestaz eşlik ettiğinde; genellikle taş veya iltihaplanma sebebiyle kısmi ana kanal tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Diğer komplikasyonlar arasında aşağıdakiler bulunur:

Mirizzi sendromu: Nadiren, bir safra kesesi taşı sistik kanaldan etkilenir ve ana safra yolu (koledok) sıkıştırır ve tıkayarak kolestaza neden olur.

Safra taşı pankreatiti: Safra kesesi taşları safra kesesinden safra yoluna geçer ve pankreatik kanalı tıkar.

Kolesistoenterik fistül: Nadiren, büyük bir taş safra kesesi duvarını aşındırarak ince bağırsağa fistül oluşturur; taş özgürce geçebilir veya ince bağırsak tıkanabilir (safra taşı ileusu).

Ayrıca Bakınız: Safra Yolu Kanseri Belirtileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status