Safra ve Biliyer Sistem Nedir?

Safra, karaciğerde yapılan yeşilimtırak bir madde olup safra kesesi içinde depolanır. Safra, amino asitleri, yağda eriyen vitaminleri (A, D, E ve K vitaminleri) parçalayarak ve artık fonksiyonel olmayan eski kırmızı kan hücrelerinden ayrılmış hemoglobini atarak, yağların sindirilmesine yardımcı olur.

Safra taşıyan kanal ağları safra sistemi (biliyer sistem) olarak bilinir. Bu sistem birkaç bölüme ayrılabilir:

  1. Karaciğerin içindeki kanallar (intrahepatik)

Karaciğerdeki küçük safra kanalları, intrahepatik safra kanalı olarak bilinen daha büyük kanalları oluşturmak için birbirleriyle birleştirilir. Karaciğer kabaca sola ve sağa iki loba ayrılabilir. İntrahepatik kanallar birbirleriyle birleştiklerinde, sağ ve sol hepatik kanallar olarak bilinen iki büyük kanal oluştururlar. Sol ve sağ hepatik kanallar, ana hepatik kanalı oluşturmak için bir araya gelir.

  1. Karaciğerin hemen dışındaki kanallar (perihilar)

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunur ve kistik kanal safra kesesi içine ve dışından safra verir. Ana hepatik kanal karaciğerden çıkarken, ana safra kanalı oluşturmak için kistik kanala bağlanır.

  1. Distal safra ağacı

Ana safra kanalı pankreasa girer. Pankreas kanalı ile birleşir. Hem pankreas hem de safra kanalı salgıları Vater Ampulla’sı vasıtasıyla duodenumdan (oniki parmak bağırsağı) çıkar.

Ayrıca Bakınız: Safra Yolu Kanseri Belirtileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status