Akut Kolesistit (Safra Kesesinin Akut İltihabı) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akut Kolesistit Nedir? 

Akut safra kesesi iltihabı (kolesistit); genellikle bir safra kesesi taşı sistik kanalı tıkadığında ortaya çıkan safra kesesi inflamasyonudur. Şiddetli karın ağrısına neden olur. Akut kolesistit, çoğunlukla safra kesesi taşı (kolelitiazis) komplikasyonu sonucu meydana gelir.

Akut kolesistitli hastaların yaklaşık yüzde 95’inde safra kesesi taşı oluşmaktadır. Safra kesesi taşları genellikle semptomlara neden olmaz, ancak bazen ağrı atakları (biliyer kolik) veya akut kolesistit oluşturabilirler. Bir safra kesesi taşı sistik kanalı etkileyerek, kalıcı olarak tıkadığında, akut safra kesesi iltihaplanması oluşur. Safra stazı, inflamatuar enzimlerin salınmasını tetikler.

Hasar gören mukoza, safra kesesi lümenine emilenden daha fazla sıvı salgılar. Mukozal hasar kötüleşince, safra kesesi iltihabı kalıcı hale gelir. Bakteriyel enfeksiyon gözlemlenebilir. Sıvı salgılanması ve inflamasyonun kısır döngüsü kontrol edilemediğinde, nekroz ve perforasyon oluşabilir.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Taşı Nedir?

Akut Kolesistit Belirtileri

Çoğu hasta daha önce biliyer kolik veya akut kolesistit atakları geçirmiştir. Kolesistit ağrısı, şiddeti ve konumu biliyer kolik benzeridir, ancak daha uzun sürer ve daha şiddetli olur. Akut safta kesesi iltihaplanmasının başlıca semptomu, karnın sağ üst kısmında ani ve keskin bir ağrıdır. Bu ağrı sağ omuza doğru yayılır.

Karnın etkilenen kısmı genellikle çok hassastır ve derin nefes almak ağrıyı kötüleştirebilir. Diğer karın ağrısı şikayetlerinden farklı olarak, akut kolesistit ağrısı genellikle kalıcıdır ve birkaç saat içinde kaybolmaz.

Akut kolesistit bazı bireylerde aşağıdaki belirtilere de neden olabilir:

  • Yüksek ateş
  • Terleme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İştah kaybı
  • Sarılık
  • Karında şişlik
  • Ani ve şiddetli karın ağrısı (özellikle birkaç saatten uzun sürerse) veya sarılık ve ateş gibi diğer semptomlar buna eşlik ediyorsa; mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alınmalıdır.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status