Sinüzite İyi Gelen Bitki Çayları

Akut veya kronik sinüziti olan hastaların en çok şikayet ettiği sinüzit belirtileri; burun tıkanıklığı, yüzde ağrı ve şişlik, burun akıntısıdır. Yanlış beslenme, alerjenler, grip, diğer üst solunum hastalıkları, sigara kullanımı sinüs enfeksiyonuna sahip hastaların burun tıkanıklığı şikayetini artırır. Bir süredir sinüzit hastalığı belirtilerinden şikayetçi olan bireyler, evlerinde burun tıkanıklığını rahatlatacak bazı bitki çaylarını deneyebilirler.

Bayır Turpu ve Latin Çiçeği

Bayır turpu ve Latin çiçeğinden yapılmış bir bitkisel çay, burun tıkanıklığı ve diğer sinüzit belirtilerini gidermeye yardımcı olabilir. Sinüs enfeksiyonları ile karşılaşan yetişkinler bu çaydan yararlanabilirler. Yaban turpu ve Latin çiçeği, mukusun akmasına da yardımcı olabilir. Bayır turpu damak tadınıza farklı gelebilir. Bitki çayının içerisine daha fazla su ve tatlandırıcı olarak bal ilave ederek içmeyi deneyebilirsiniz.

Nane

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, soğuk algınlığı sırasında mukus tıkanıklığı ve balgamı sökmeye yardımcı olan ve dekonjestan gibi davranan mentole sahip nane, sinüs hastalarına da iyi gelmektedir. Nane içerisindeki mentol bloke olan tıkalı sinüslerdeki mukus tabakasının incelmesine yardımcı olur. Nane ayrıca soğuk algınlığı sırasında boğaz ve üst solunum yollarını rahatlatır. Taze veya kurutulmuş nane ile lezzetli bitki çayları yaparak tüketebilirsiniz.

Nane çayı içmek, hazımsızlık veya reflüsü olan hastaların şikayetlerini arttırabilir. Nane çayını içtikten sonra herhangi bir sorun hissediyorsanız, tüketimini durdurmalı ve hekime başvurmalısınız.

Sarımsak ve Limon

Taze sarımsak ve limon suyu ile hazırlanan bitki çayı, sinüzit hastalarının rahatlamasına yardımcı olabilir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak çay olarak kullanıldığında antiviral etki gösterir. Limon suyu ise; antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin olması sebebiyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sarımsak ve limon suyu ile hazırlanan bitki çayları, sinüs dokularındaki iltihabı azaltarak, mukus tabakasının incelmesini ve burundaki şişliğin azalmasını sağlar. Sinüslerin temizlenmesine katkıda bulunur

 Eğer bitki çaylarında sarımsak kullanırsanız, kan sulandırıcı etkiye sahip olduğunu da unutmamalısınız. Sarımsak içeren bitki çayları kullanmadan önce hekiminize danışmanızı öneririz.

Uyarı: Bitki çayları bazı bireylerde yan etkilere neden olabilir. Sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için bitkisel ürünleri kullanmadan önce hekiminize danışın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status