Anjiyo Gerektiren Belirtiler Neler?

Tıkalı kalp damarlarını açma işlemine anjiyo denilmektedir. Anjiyo bir takım belirtilerden sonra yapılan tetkiklerden sonra uzman kardiyologlar tarafından yapılmasına karar verilen bir damar açma operasyonudur. Anjiyo bir ameliyat değil, damar açmak için kısa süre içerisinde yapılan tıbbi bir işlemdir.

Gerekli oksijeni ve besin maddelerinden aldığı enerjiyi kalbimize taşıyan damarlar gereken görevlerini yerine getiremediklerinde o zaman farklı belirtilerle tıkalı olduklarını kişiye hissettirirler. Kalp damar tıkanıklığı belirtileri olarak hastada belirgin olarak ortaya çıkan belirtiler; göğüs ağrısı, baş ve ense ağrıları, nefes darlığı, ayaklarda ve karında şişme, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş dönmesi, bayılma, halsizlik ve eklem ağrıları olarak görülebilir.

Göğüs Ağrısı

Her göğüs ağrısını kalp hastalıkları ile karıştırmamamız gerekse de kalp damar tıkanıklıklarında en fazla görülen belirti, göğüs ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. Göğüs ağrısı hastada derin nefes alamama, baş dönmesi ve çabuk yorulma yapıyorsa o zaman kalp damarlarında tıkanıklık görülme ihtimali yüksektir.

Bu belirtilerin bir kaçının bir arada görülmesi hastanın bir kardiyologa başvurmasını gerektirir. Uzman kardiyolog doktorlar tarafından yapılan kalp tetkiklerinden sonra hastanın eğer sorunu kalp damarlarında tıkanıklık ise o zaman anjiyo uygulaması yapılabilir. Fakat bazı göğüs ağrıları fibromiyalji denilen bir ağrı hastalığından dolayı oluşmaktadır. Göğüste olan fibromiyalji rahatsızlığı kalp hastalıkları ile karıştırılmamalıdır.

Kalp damarları tıkanıklığından dolayı oluşan ağrılarda öksürük ve terleme hastada bulunan göğüs ağrısına eşlik eder. Fakat farklı bir rahatsızlıktan dolayı oluşan göğüs ağrılarında öksürük ve terleme görülmemektedir. Zaten kardiyolog tarafından yapılan tetkiklerde farklı bir hastalıktan dolayı oluşan göğüs ağrısı hemen görünmektedir.Anjiyo Gerektiren Belirtiler

Kalpte Çarpıntı

Göğüs ağrısından sonra kalp damar tıkanıklığı olan hastaların en fazla hissettikleri belirtilerden birisi olan kalp çarpıntısı olduğunda sadece bu belirti ile bile kardiyologlara başvurulabilir.

Yapılan tetkiklerden sonra kalp damarlarında tıkanıklıktan dolayı mı yoksa farklı sebeplerden dolayı mı kalp çarpıntısı olduğuna karar verilmektedir. Her kalp çarpıntısı kesinlikle kalp hastalıkları ile karıştırılmaması gereklidir. Bazı kalp çarpıntılarının kalp ritim bozukluklarından veya fazla efor nedeni ile oluştuğu bilinmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status