Anjiyo Kaç Dakika Sürer?

Anjiyo ne kadar sürede yapılır? Anjiyo günümüzde bir ameliyat olmaktan çıkıp basit bir operasyon şeklini almıştır. Temel olarak anjiyo, vücudunuz içindeki tıkanık damarların saptanmasını sağlayan bir görüntüleme tekniğidir. Elbette bu teknik kendi içinde dallara ayrılmış durumdadır ve her bir yöntem medikal açıdan farklı hastalık gruplarına hitap etmektedir.

Anjiyonun yapıldığı bölge, işlem süresi açısından son derece önemlidir. Ayrıca gelişen komplikasyonlar, işlemin boyutu, hastanın şikayetleri ve hastanın fiziksel özellikleri, işlemin süresini uzatıp kısaltabilir.

Anjiyo Uzun Mu Sürer?

Anjiyo hem operasyon hem de işlem sonrası istirahat süreci açısından son derece kısa süren bir uygulamadır. Zaten herkesin bildiği gibi anjiyo işlemi genel değil lokal anestezi altında yapılmaktadır. Giriş yapılacak bölgeye uyuşturucu bir jel sürülür ve işlem başlar. Amaç, kasık veya el atardamarınıza yerleştirilen kataterin kalp damarınızın ağzına kadar ilerlemesidir. Bu ilerleme katatere bağlı ince teller ile gerçekleştirilir. Katater bu bölgeye ulaştığında boyalı bir madde verilir ve damarların içyapısı belirgin hale gelir. Böylelikle dolaşım bozukluklarının ve tıkanıklıkların hesaplanması sağlanmış olur.

Anjiyo uzun süren bir işlem değildir. Hazırlık aşaması 10 dakika, işlem ise kişiye bağlı olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir. İşlem sırasında kişinin kilolu olması, yapılacak işlemin büyüklüğü gibi dış etkenler süreyi uzatabilir. Özellikle kilo işlemler üzerinde ciddi bir süre kaybına sebep olabilir. Kilolu bir bireyin yağ dokusundaki fazlalık nedeniyle damarlarına ulaşmak zor olacaktır ve bu ulaşma süreci biraz uzun sürebilir. Bu nedenle en iyi yöntem, bilekten anjiyo uygulanması olacaktır.

Anjiyo Kaç Saat Sürer?

Çok zayıf kişilerde bilekten uygulanan anjiyo uzun sürebilir. Zayıf kişilerin ve kadınların damar yapıları daha ince olduğundan damarların bulunması uzun sürebilir. Bu nedenle damarları ince olan kişilerin damar yapılarının bilekten anjiyo işlemi için uygun olup olmadığı, operasyon öncesi ultrasonlar ile bakılarak saptanmalıdır.

Anjiyo Sonrası Çok Beklenir Mi?

Genellikle bir komplikasyonun gelişmediği durumlarda hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Özellikle el bileğinden yapılan işlemlerde kişi, 2 saat içerisinde eski hayatına dönebilir ve evine gidebilir.

Kasıktan yapılan işlemlerin sorun çıkarma olasılığı çok daha yüksektir. Kanama, sızdırma, şişlik gibi problemler meydana gelebilir. Bu şekilde durumların gerçekleşmemesi halinde, ortalama bir operasyon sonrası hasta 6 – 7 saat içinde taburcu olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status