Anjiyo Diyet Listesi ve Beslenme

Kalp damarlarının tıkanmasına sebep olan diyabet, obezite, kolesterol fazlalığı gibi hastalıklardır. Kalp damar hastalıklarını oluşturan hastalıkların bir çoğunun beslenme bozukluğundan oluştuğu bilinmektedir. Bu yüzden kalp damar hastalıklarına yakalanmadan öncede sonra da diyete uymak ve gerekenleri yiyerek zararlı yiyecekleri beslenme listelerinden çıkartmak önemlidir.

Anjiyo diyet listesi yağsız ve tuzsuz yemeklerden oluşmaktadır. Anjiyodan iki saat sonraya kadar anjiyo olan kişiye yemek yedirilmez. Daha sonra eve gönderildiğinde doktor tarafından tavsiye edilen yemeklerin yenilmesi de oldukça önemlidir. Kalp hastası ve kalp damar hastalığı olan kişilerde beslenme oldukça önemlidir. Bazı kalp hastalarında yeme içme bozukluğundan dolayı kalp krizi riski artmaktadır.

Anjiyo Sonrası Bakım Ve Beslenme

Anjiyo yapıldıktan sonra hastanın bir takım etkenlerden korunması gerekmektedir. fazla ağır yemekler tüketmek başta gelirken daha sonra el bileğinden anjiyo yapılan hastalarda ağır taşımak ve kasıktan anjiyo yapılanlar içinde ağır egzersizler ve çok fazla yürüyüş önerilmemektedir.

Hastaya anjiyo sonrası bakım iyi bir şekilde yapılmazsa komplikasyon oluşabileceği bilinmelidir. Komplikasyon oluşmaması için hastaya kardiyolog tarafından yapılan anjiyodan sonra verilen ilaçlar düzenli olarak verilmeli ve hasta aralıklı süreler içinde doktoruna kontrol için götürülmelidir.

Hastanede anjiyo yapıldıktan sonra hasta eve döndüğünde bazı hastalarda yüksek derecede ağrı ve ateş görülebilir. Eğer bu belirtiler görülürse hastada enfeksiyon kapma riski olabilir. enfeksiyon riskine göre hasta tekrar doktoruna götürülüp uygun ilaçlar alınmalı ve hastanın ateşi ve ağrısı hızlı bir şekilde düşürülmelidir.

Kalp Sağlığı Önemlidir!

Kalp hayati bir organımızdır. Beden sağlığı kalbin çalışması ile bağlantılıdır. Kalp sağlığı günde bir miktar egzersiz ve sağlıklı bir diyetle sağlanabilir. Kalbini sağlıklı bir kalp haline getirmek isteyen kişiler sigaradan ve alkolden uzak bir hayat yaşamaları gerekmektedir. Ve beslenmelerine oldukça fazla dikkat etmeli karbonhidratlı yemeklerden ne kadar uzak durabiliyorlarsa o kadar uzak durmalıdırlar.

Kalp sağlığı için sağlıklı protein almak önemlidir. Haftada iki kez balık ve tavuk diğer günlerde sebze ile beslenilmelidir. Protein hem bedenin diğer organlarının sağlığı için hem de vücutta bulunan B 12 vitamini için önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status