Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur Belirtileri

Basur (hemoroid) belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

  • Bağırsak hareketleri (dışkılama) sırasında ağrısız kanama (tuvalet kağıdında az miktarda parlak kırmızı kan görülebilir)
  • Makat ağrısı ya da huzursuzluk hissi
  • Anal bölgede kaşıntı ya da tahriş olması
  • Anüs etrafında şişlik
  • Anüs yakınında hassas veya ağrılı olabilen bir yumru (tromboze hemoroid olabilir)

Basur belirtileri, genellikle konumuna bağlıdır.

İç hemoroid: Aynı zamanda internal hemoroid de denir. Bunlar rektumun içinde bulunur. Genelde bu hemoroid tipini göremezsiniz ya da hissedemezsiniz. Ancak, nadiren sizi rahatsız edebilir. Dışkı geçerken zorlama ya da tahriş, hemoroidin yüzeyine hasar verebilir; bu nedenle basur kanaması söz konusu olur.

Ayrıca Bakınız: Hemoroid Nedir?

Bazen, zorlama iç hemoroiti anal açıklık boyunca itebilir. Bu, prolabe hemoroid (makatın dışında) olarak bilinir.

Dış hemoroid: Aynı zamanda eksternal hemoroid de denir. Bunlar, anüsü çevreleyen deri altında meydana gelir. Tahriş söz konusu olduğunda ise, dış hemoroid kaşıntı veya kanama yapabilir.

Tromboze hemoroid: Bazen kan, dış hemoroid de birikebilir ve pıhtı (trombüs) oluşturabilir. Aynı zamanda boğulmuş basur ya da hemoroid boğulması olarak adlandırılır. Basur pıhtılaşması; şişme, iltihaplanma, şiddetli ağrı ve makat yakınında sert bir yumru oluşmasına sebep olabilir.

Bağırsak hareketi (dışkılama) sırasında kanama, basurun en yaygın işaretidir. Basur tanısı için fizik muayene ve tanı testleri yapılabilir. Basur tanısının yanı sıra, diğer ciddi hastalıkları teşhis ve tedavi etmek amacıyla diğer tanı testlerine başvurulabilir.

Basur şikayetiniz varsa; ağrıya neden oluyorsa, sık sık veya aşırı kanama gibi belirtilere sahipseniz ya da ev tedavileri iyileşme sağlamıyorsa, doktor randevusu alınız.

Özellikle 40 yaşın üzerinde iseniz, rektal kanama (makattan kan gelmesi) basur kaynaklı olmayabilir. Rektal kanama, kolorektal kanser ve anal kanser dahil olmak üzere, diğer ciddi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bağırsak alışkanlıklarında belirgin bir değişiklik ile birlikte kanamalarınız veya dışkı rengi ya da kıvamında değişiklik varsa, doktorunuza danışınız. Bu belirtiler, sindirim sisteminin başka bir kısmında daha yoğun bir kanamanın işareti olabilir.

Büyük miktarlarda rektal kanama, sersemlik, baş dönmesi veya baygınlık söz konusu olursa, acil tıbbi yardım isteyiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status