Basur Nedir? Hakkında Detaylı Bilgiler

Basur Nedir?

Basur; anüs ve alt rektumda şişmiş, varis benzeri damarlardır. Ayrıca, “hemoroid” olarak da adlandırılır. Basur nedenleri genellikle bilinmemekle birlikte, bir dizi sebebi mevcuttur. Bağırsak hareketleri (dışkılama) sırasında zorlama veya gebelikte bu damarlarda artan basınçtan kaynaklanıyor olabilir. Basur, rektum içinde (iç hemoroidler) bulunabilir ya da anüs çevresindeki deri altında (dış hemoroidler) gelişebilir. Özetle; iç (internal) hemoroidler ve dış (eksternal) hemoroidler olarak iki tipte görünürler.

Hemoroid, çok yaygın görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte, yetişkinlerin yaklaşık dörtte üçünde zaman zaman basur sorunu görülmektedir. Çoğunlukla herhangi bir semptoma neden olmayan bu hastalık, bazı durumlarda kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanamaya sebep olur.

Bazen basur, bir pıhtı şeklinde (tromboze hemoroid) oluşabilir. Tromboze hemoroid (basur boğulması) tehlikeli değildir. Bununla birlikte, son derece acı verici olabilir. Makat ağrısı şikayetinin yanı sıra, bazen temizlenmesi ve boşaltılması (drenajı) gerekebilir.

Basur tedavisi birçok seçeneği barındırır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan pek çok kişi, ev tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte belirtilerde rahatlama sağlayabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status