Anjiyo Böbreklere Zarar Verir Mi?

Anjiyo ameliyatı kalp ve damar rahatsızlıklarını önceden teşhis amacıyla özel ilaçlarla hastaların kasık bölgelerinden ince teller ile vücuda girilmesi ve damarların kontrol edilmesi anlamına gelen özel bir tekniğe verilen isimdir. Anjiyo ameliyatı günümüzün en modern teşhis araçları arasında yer alır.

Anjiyo Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Anjiyo ameliyatı sayesinde kalp krizi riski bulunan ya da kalp ve damar rahatsızlığı yaşayan kişilerin tanısı çok daha basit bir şekilde konulabilir. Anjiyo aslında sanıldığının aksine oldukça basit ve hızlı gerçekleşen bir uygulama türüdür. Normalde pek çok hasta ciddi bir cerrahi ameliyat geçirmekten huzursuzluk duyarak bundan kaçınır. Fakat bu uygulama cerrahi girişimlere göre çok daha güvenli bir şekilde hastaların vücutlarının çeşitli yerlerinde bulunan damarlardaki tıkanıklıkları tespit edebilir ve bu sayede hızlı bir şekilde tedavi edilmesine imkan verebilir.

Anjiyo Ameliyatının Böbreklere Zararı Var mıdır?

Anjiyo ameliyatı her ne kadar gelişen teknolojinin en iyi icatlarından birisi de olsa uygulama esnasında vücudun diğer organlarına zarar verebilir. Özellikle böbrek hastalığı bulunan kişiler anjiyo ameliyatına girdikleri esnada kalplerinde ritim bozuklukları ya da çarpıntı gibi problemler ile karşılaşabilirler. Bu uygulama esnasında vücuda belirli oranlarda ilaç yüklemesi yapılmaktadır. Bu işlem damarların iç kısımlarının görülebilmesi için zorunlu bir durumdur. İşte vücuda yüklenen bu ilaçlar böbrek fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyebilir.

Özellikle vücudunda çok miktarda üre bulunan hastalara bu tür ilaçların enjekte edilmesi hastaların böbreklerini neredeyse çalışmaz hale getirebilir. Hatta bazı durumlarda bu uygulama hastalarda böbrek yetmezliği problemine de yol açabilir. Bu yüzden anjiyo ameliyatından önce hastaların böbreklerinin işlevi konusunda detaylı bir kontrolden geçmeleri ve ameliyata bundan sonra karar vermeleri en doğrusu olacaktır.

Böbreklerinde Problem Olan Hastalara Anjiyo Ameliyatı İmkansız Mıdır?

Böbreklerinde sorun olan hastalara gerçekten gerekli olduğu durumlarda anjiyo ameliyatı yapılabilir. Ancak bu tür problemleri olan hastalara teşhis uygulaması yapılmadan önce detaylıca araştırılmalı ve hastalar özenli bir şekilde ön tedaviler uygulanarak anjiyo ameliyatına hazır hale getirilmelidir. Bunun için de son yıllarda geliştirilen ve böbreklerin sıvıyı süzme yeteneklerini ölçebilen sıvı tedavisi ile hastalar bir nevi anjiyo uygulaması için ön hazırlık aşamalarına tabi tutulabilirler.

Sıvı tedavisi ile hastaların böbreklerinin ameliyat öncesinde anjiyo esnasında verilecek olan ilaçları daha kolay atması sağlanabilir. Bu teknik ile böbreklerinde sıkıntı olan hastaların da teşhis sürecine girebilmeleri mümkün olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status