Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri ve bulguları; tümörün büyüklüğü, konumu, büyüme hızı gibi faktörlere bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Beyin tümörlerinin bazı ortak belirtileri; baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, bulantı, kusma veya nöbetler içerir. Bazı bireylerde bilişsel değişiklikler olabilir ya da görsel, konuşma veya koordinasyon sorunları ortaya çıkabilir. Belirtiler hafif olabilir ya da yavaş yavaş gelişebilir.

Beyin kanseri belirtileri, beynin hangi bölümünü içerdiği ve hangi etkilenen işlevsel sistemi etkilediğine bağlıdır. Örneğin, görme problemleri optik sinir yakınındaki bir tümörden kaynaklanabilir. Beynin ön kısmındaki bir tümör; konsantre olma ve düşünme kabiliyetini etkileyebilir. Motor fonksiyonlarını kontrol eden bir bölgede bulunan tümör; konuşmada güçlük, uyuşukluk veya zorluklara neden olabilir. Önemli ölçüde büyük olan herhangi bir tümör kitlesinin yarattığı basınç, birden fazla semptomun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Beyin Tümörü Nedir?

Bazı olası beyin tümörü belirtileri aşağıda listelenmiştir:

Baş ağrısı: Baş ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğunda fark edilir bir değişiklik olması, beyin tümörünü işaret edebilir.

Görme değişiklikleri: Optik sinir üzerinde veya yakınında bulunan bir tümör, bulanık veya çift görüşe neden olabilir. Beyin tümörlerinin diğer tipleri; tümörün boyutu ve konumuna bağlı olarak anormal göz hareketlerine veya görme değişikliklerine neden olabilir.

Motor beceri kaybı: Beyin tümörü, beynin denge, koordinasyon veya hareket gibi motor fonksiyonlarından sorumlu belirli alanlarını etkileyebilir. Yüzdeki kasların zayıflığı, kranial sinirler içindeki bir tümörden kaynaklanabilir.

Bulantı ve/veya kusma: Özellikle sabah saatlerinde ve diğer sağlık sorunlarıyla ilgisi olmayan bu belirtiler, beyin tümörünü işaret edebilir.

Nöbetler: Yeni nöbetler veya konvülsiyonların başlangıcı, beynin içinde oluşan bir tümörün sonucu olabilir.

Konuşma problemleri: Bazı beyin tümörleri konuşma güçlüğüne neden olabilir.

Bilişsel sorunlar: Beyin tümörü, bilişsel yetenekleri etkileyebilir. Bunun bir sonucu olarak, hafıza problemleri, konsantrasyon zayıflığı, kafa karışıklığı, açıkça düşünme ve bilgi işlemede zorluk ve dil güçlüklerine neden olabilir.

Güçsüzlük veya uyuşukluk: Bazı beyin tümörleri, vücudun bir tarafında güçsüzlüğe ya da periferik nöropati (eller ve ayaklarda hissizlik veya karıncalanma) gibi diğer paraneoplastik sendromlara neden olur.

Genel anlamda refah seviyenizi etkileyebilecek beyin kanseri belirtileri şunlardır:

  • Kişilik değişikliği: Beyin birçok işlevden sorumludur. Bazen beynin ön kısmındaki bir tümör davranış, kişilik ve düşüncede kademeli değişikliğe neden olabilir.
  • Hormonal bozukluklar: Beynin tabanında bulunan hipofiz bezi, hormon üretimi ve düzenlenmesi için hayati önem taşır. Bu bölgedeki tümörler hormonları etkileyebilir ve bazı endokrin bozukluklara benzer semptomlara neden olabilir.

Yukarıda yer alan belirtilerin biri veya daha fazlası hakkında endişeleriniz varsa, doktor randevusu alınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status