Makat (Anal) Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Makat kanseri çoğunlukla erken evrede teşhis edilir. Sebebi ise, bu kanserin doktorların görmesi ve ulaşması kolay olan sindirim sisteminin bir bölümünde gelişmesidir. Erken evre makat (anal) kanseri belirtileri genellikle erken teşhisi kolaylaştırır. Bununla birlikte, bazı insanlarda makat kanseri belirtileri görülmeyebilir.

Makat Kanseri Belirtileri

Makat (anüs) kanserinin yaygın belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Anal kanama
  • Sürekli veya tekrarlayan anal kaşıntı
  • Anal bölgede geçmeyen veya tekrarlayan ağrı
  • Anüs içinde bir yumru veya kitle hissi
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik (tuvalete daha fazla veya az sıklıkla çıkma) ya da bağırsak hareketi sırasında zorlanma
  • Dışkı çapının daralması
  • Makattan gelen anormal akıntı
  • Kasık veya makat bölgesinde lenf nodlarının şişmesi

Makat kanseri teşhisi konulan kişilerin yarısından çoğunda, hastalığın ilk bulgusu olarak kanama görülmektedir. Makat kanseri belirtileri; hemoroid, anal fissür, anal fistül ve makat siğili (kondilom) de dahil olmak üzere birçok iyi huylu hastalığa benzerlik gösterir. Yukarıda bahsedilen belirtilerden biri veya daha fazlası hakkında endişeye sahipseniz ya da makat kanseri riskinizi artıran herhangi bir faktör varsa, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Makat Kanseri Nedir?

Makat Kanseri Sebepleri

Makat kanseri, diğer adı ile anal kanser; sağlıklı ve normal hücreler mutasyonla anormal hücrelere dönüştüğünde oluşur. Sağlıklı hücreler belirli bir hızda büyürler ve çoğalırlar; sonunda belirli bir sürede ölürler. Anormal hücreler kontrol dışı büyürler, çoğalırlar ve ölmezler. Biriken anormal hücreler tümör denilen bir kitle oluşumuna sebep olurlar. Kanser hücreleri yakın dokuları istila eder ve vücudun başka bir bölgesine yayılmak (metastaz) için başlangıçtaki tümörden ayrılabilirler.

Makat (anüs) kanseri, insan papilloma virüsü (HPV) olarak adlandırılan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonla yakından ilişkilidir. HPV bulguları, anal kanserlerin çoğunda tespit edilir. Makat kanserlerinin en yaygın nedeninin HPV olduğu düşünülmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status