Böbrek Üstü Bezi (Adrenal) Tümörü Nedenleri Nelerdir?

Böbrek Üstü Bezi ( Adrenal) Tümörü Sebepleri

Böbrek üstü bezi tümörlerinin anormal büyümelerine yol açan olan adrenal kanser nedenleri hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak, son derece nadir rastlanan ve agresif bir kanser türüdür. Birçok kanser türünde olduğu gibi, adrenal kanser gelişme riski, sigara içimi ve kanserojenlere maruz kalma gibi bazı çevresel faktörler ve yaşam tarzı davranışları nedeniyle artabilir. Buna ek olarak, genetik sendromlar adrenal kanser gelişimiyle bağlantılıdır.

Ayrıca Bakınız: Adrenal Tümörü Belirtileri

Böbrek üstü (adrenal) bezi tümörlerinin en yaygın nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

Yaş: Feokromasitoma çok nadir görülen adrenal kanser tipidir ve çoğunlukla orta yaşlı yetişkinlerde görülür. Çocuklarda hastalığın erken ortaya çıkması, karakterize vakalarda kalıtsal bir bağlantı olduğu düşünülür. Çoğu adrenal feokromasitoma iyi huylu tümörlerdir ve genellikle yayılmazlar. Bununla birlikte, tümörler, belirli hormonları tehlikeli düzeylerde üretme eğilimi gösterirler. Yüksek tansiyon ve kardiyak aritmiler ile ilişkili riskleri arttırırlar. Tüm nöroblastomların yüzde 10’dan azı erişkinlerde bulunur. Nöroendokrin tümörler çoğunlukla gelişmekte olan sinir hücrelerinde oluşur ve genellikle çocuklarda ve bebeklerde rastlanmaktadır. Bu tümörler en sık adrenal bezin merkezi olan adrenal medulla içinde ortaya çıkar.

Genetik sendromlar: Genetik sendromlar, adrenal kanser gelişimiyle bağlantılıdır. Ancak bazı kalıtsal faktörler çocukluk çağı kanserleri ile daha yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, adrenal kanserlerin çoğu sporadik olarak ortaya çıkar. Hastalık için tetikleyiciler henüz bilinmemektedir.

Böbrek üstü bezi tümörleri için risk faktörleri olarak kabul edilen bazı genetik sendromlar şunları içerir:

  • Li-Fraumeni sendromu
  • Von Hippel-Lindau hastalığı
  • Multipl endokrin neoplazi tip 1 ve 2 (MEN1, MEN2)
  • Beckwith-Wiedemann sendromu
  • Tütün kullanımı: Sigara içmek, adrenal kanser riskini artırabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status