İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Tanısı Nasıl Olur? Evreleri Nelerdir?

İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Teşhisi

İntrahepatik safra kanalı kanseri genellikle ileri evreye gelene kadar teşhis edilmez. İtrahepatik safra yolu kanseri, başka bir sağlık sorununun teşhis edilmesi için görüntüleme çalışmaları yapılırken tesadüfen saptanabilir. 

Başlangıçta kanseri teşhis etmek için kullanılan birçok tanı testi aynı zamanda evresini belirlemek için de kullanılır. İntrahepatik safra yolları kanseri için kullanılan testler, ekstrahepatik safra yolları kanserinin teşhis ve tedavisinde kullanılan testlere benzerdir.

İntrahepatik safra yolları kanseri tanısı için kullanılan testler aşağıdakileri içerebilir:

  • Tıbbi öykü ve fizik muayene
  • Kan testleri
  • Tümör marker testleri
  • Ultrason
  • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması
  • Manyetik rezonans görüntüleme (MR)
  • Manyetik rezonans kolanjiopankreatografi (MRCP)
  • Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP)
  • Perkütan transhepatik kolanjiografi (PTK)

Ayrıca Bakınız: İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Belirtileri

İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Evreleri

İntrahepatik safra yolları kanseri evreleri aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır:

Evre I: Yakındaki kan damarlarında büyümeyen, tek bir tümördür. Kanser, lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır.

Evre II: Kanser, yakındaki kan damarlarında büyüyen tek bir tümördür. Ya da, iki veya daha fazla (multipl) tümör, yakındaki kan damarlarında büyüyebilir. Kanser, lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır.

Evre III: Tümör, karın organlarının çoğunu kaplayan membranda (visseral periton) büyümüştür. Ya da karaciğer dışında, duodenum (oniki parmak bağırsağı), mide, ana safra kanalı (koledok), kolon, karın duvarı ve diyafram gibi yakın yapılara doğru yayılmıştır. Kanser, lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır.

Evre IVA: Tümör safra kanalı duvarlarına (periduktal invazyon) yayılmıştır ve intrahepatik safra kanalının uzunluğu boyunca (periduktal büyüme) büyümüştür. Kanser, lenf nodlarına veya vücudun uzak bölgelerine yayılmamıştır. Ya da kanser lanf nodlarına yayılmış olabilir. Tümör herhangi bir boyutta olabilir. 

Evre IVB: Tümör herhangi bir boyutta olabilir. Kanser, lenf nodlarına yayılmış olabilir. Vücudun uzak bölgelerine yayılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status