Bademcik Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgiler

Bademcik Kanseri Tedavisi

Bademcik ötesine yayılmamış, bademcikle sınırlı olan bademcik kanseri tedavisinde kombine radyoterapi ve kemoterapi (kemoradyoterapi) ya da ameliyat sonrası radyoterapi kullanılabilir. İleri evre bademcik kanseri, radyoterapi ve kemoterapinin birlikte kullanılmasını gerektirebilir.

a) Ameliyat

Bademcik kanseri ameliyatının amacı, kanseri mümkün olduğunca çok miktarda çıkarmaktır. Bademcik kanserinin tüm evrelerinde ameliyat seçenek olabilir. Ancak, erken evre bademcik kanseri için özellikle etkilidir.

Ameliyat kararı verilirken; kanserin büyüklüğü, türü, yeri ve derinliği göz önünde bulundurulur. Bademcik kanserinin fonksiyonunu koruyarak, tamamen çıkarılmasını sağlamak için ileri cerrahi yaklaşımlar gerekir.

Ayrıca Bakınız: Bademcik Kanseri Belirtileri

Bademcik kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler şunları içerir:

Transoral yaklaşım: Tümörün çoğunun ağız yoluyla çıkarılması cerrahi yaklaşımıdır. Konuşma ve yutma fonksiyonunu iyileştirmek için bu yaklaşım, ameliyattan sonra boğaz bölgesinin yeniden ayrıntılı yapılandırılması ve rehabilitasyon gerektirmez.

Transoral robotik cerrahi: Kansere daha hassas erişim sağlayan transoral robotik cerrahi önerilebilir. Tipik olarak bu cerrahi prosedür, standart cerrahi yaklaşımlara kıyasla daha güvenli, etkilidir ve daha hızlı iyileşme süresi sağlar.

Açık cerrahi: Bazı vakalarda, örneğin büyük kanserler veya boyun bölgesine yayılmış kanserler için kanseri çıkarmak amacıyla boyunda büyük bir insizyon kullanılarak operasyon gerçekleştirilir.

Ayrıca Bakınız: Bademcik Kanseri Tanısı

Tümör bademciklerin ötesine yayılmışsa, yakındaki lenf nodları çıkarılır.

Rekonstrüktif cerrahi: İleri evre kanseri olan kişilerde, tümör çıkarıldıktan sonra yüz, çene ve boyun şeklindeki bozukluklar rekonstrüktif cerrahi ile giderilebilir. Plastik ve rekonstrüktif cerrahide kulak, burun-boğaz uzmanları ve cerrahlar birlikte yüz, çene veya boyun görünümünü ve ağız kullanımını iyileştirirler.

b) Radyoterapi

Radyoterapi, erken evre veya ileri evre bademcik kanseri için bir tedavi seçeneği olabilir. Tam olarak tümör hücrelerine radyasyonu hedefleyen ve yakındaki normal dokuya radyasyon maruziyetini sınırlayan yoğunluk modülasyonlu radyoterapi (IMRP) tercih edilebilir.

c) Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımı prosedürüdür. Kemoterapi lokal ileri bademcik kanseri tedavisinde radyoterapi ile birlikte kullanılabilir. Nükseden veya vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan bademcik kanseri için kanserin büyümesini yavaşlatmak amacıyla kemoterapi önerilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status