Boşanmanın En Büyük Nedenleri Nelerdir?

Boşanma oranlarında her geçen yıl artış yaşanması ve artan boşanma davaları ile birlikte bu toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Evli çiftlerin birbirleri ile geçinememesi ve çeşitli sebeplere bağlı olarak boşanmaların artmasıyla birlikte, uzmanlar da bu konuda televizyonda pek çok açıklamalarda bulunuyor. Yeni evlenen çiftlerin günümüzde kısa bir süre evli kalması ve ardından boşanma kararı almaları iki tarafın da yıpranmasına yol açıyor. Peki evlilikleri ne bitiriyor? Tabi, uzun yıllar boyunca aynı yastığa baş koyan evli çiftlerin de her zaman dediği gibi iki taraf da karşılıklı sevgi ve saygıyı korudukları takdirde evliliklerinin mutlu ve bir ömür sürdüğünü vurgulayabiliriz.

Günümüzde karı kocaların boşanma kararı almalarının altında yatan en büyük neden ise eşlerin birbirlerine karşı güven problemlerinin olması, sosyal medya ve karşılıklı saygılarının azalmaya başlamasıdır. Tabi aralarındaki sevgiyi ve aşkı da kısa sürede tüketmeleri, hayattan farklı beklentilerinin olması da yaygın nedenler arasındadır. Peki, boşamanın başlıca nedenleri nelerdir? Bu sorunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Geçim sıkıntısı, para problemleri ve buna bağlı olarak cinsel hayatta yaşanan isteksizlikler boşanmaların başlıca sebebi olarak gösteriliyor. Maddiyat boşanmanın ana sebebidir ve hatta en ciddi sebeplerinden biridir. Borçlanmak veya finansal sorunlar eşlerin aralarındaki saygıyı da yitirmelerine yol açabiliyor. Bunun yanı sıra aralarında huzursuzluğu beraberinde getirmektedir.
  2. Karı koca arası iletişim eksikliği, aralarındaki sevgi bağının güçlü olmaması ya da iletişimlerinin bir süre sonra kopması boşanan çiftler arasında yaygın nedenlerden bir diğeridir. Özellikle evliliklerde eşlerin cinsel hayatlarında ortaya çıkan iletişim eksikliği de evliliklerin sona ermesindeki problemlerden biridir.
  3. Aldatma, tabi ki de affedilemez bir şey olduğu için bu gün yüzüne çıktığında boşanma kaçınılmaz oluyor. Her zaman en başlıca boşanma nedenleri biridir aldatmak. Kadınların veya erkeklerin eşlerini aldatması, özellikle son yıllarda artış göstermiştir. Bunun nedenleri arasında artık herkesin sosyal medyaya ilgisinin artması gösterilebilir. Sosyal medyanın yanlış kullanılması da güven sorunları ve beraberinde aldatmaya varan problemlere yol açıyor. İnternette yaşanan gizli aşklar, ne yazık ki evliliklerin sonunu getirmektedir.
  4. Bir kadın ya da erkeğin tanıştığı insanla sırf zengin olduğu için evlenmesi büyük bir hata olabilir ve sonucunda hızlı bir boşanmayı da beraberinde getirebilir.
  5. Sadece kendi isteklerini ve düşüncelerini ön planda tutan, kendi çıkarlarını gözeten ya da birçok durumda ayrı zevklere sahip olan evli çiftler de kısa zaman içerisinde boşanma davası açabilmektedir.
  6. Evli çiftler çocuk sahibi olduktan sonra cinsel hayatlarını geri planda kalabiliyor. Kadın ya da  erkeğin ilgisizliği ardından büyük sorunlar ortaya çıkarabiliyor ve evliliklerin boşanma ile bitmesine neden olabiliyor.
  7. Evlenmeden önce çok farklı davranmak, gerçek yüzünü göstermemek, kendini farklı tanıtmak, ardından evlendikten sonra başka bir kimliğe bürünmek de evliliklerde boşanma kararı alınmasına yol açabiliyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status