Burun Polipleri (Nazal Polip) Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı

Nazal polip, bir diğer adı ile burun polipleri geniz veya sinüs yollarında var olan mukus zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Nazal polipler burun deliğinden başlayarak boğaza kadar uzanabilirler. Tüm bu nedenlere bağlı olarak, sonuç olarak geniz yolu yıkanması problemi ortaya çıkabilir. Doğru tıbbi tedavi ile bu sağlık sorunu iyileşebilir.

Nazal Polip Neden Olur?

Nazal polip sebepleri aşağıda listelenmiştir:

  • Üst üste ortaya çıkan üst yolunum rahatsızlıkları sonucu olarak kronikleşen hastalıklar bu hastalığın başlıca sebepleri arasında yer alır.
  • Burun polipleri, kronik sinüzit hastalığı olan ve alerjik rinit (saman nezlesi) gibi rahatsızlıklara sahip kişilerde ortaya çıkabilir.
  • Astım veyaaspirin alerjisi de nazal poliplere zemin oluşturabilmektedir.
  • İmmüm rahatsızlıkları sebebi ile nazal polipler oluşabilir.

Halk arasında nazal polip hastalığının görülme oranı yaklaşık %4’dür. Bu haftalık üst solunum yolu hastalığı olan kişilerde daha sık görülür.

Nazal Polip Belirtileri Nelerdir?

Nazal polip belirtileri aşağıda listelenmiştir:

  • Alerji ilacı kullandığı takdirde üst solunum yolu rahatsızlıkları bir türlü geçmeyen veya kronik hale gelen bireylerde, burun tıkanıklığı şikayeti daha sık rastlanmaktadır.
  • Nazal poliplerin bir diğer belirtisi baş ağrısı şikayetidir.
  • Tat alma ve koku alma duyularında azalma meydana gelir ya da bu duyuların hissiyatı tamamen kaybolabilir.
  • Burun akıntısı renkli ya da şeffaf bir şekilde olabilir.
  • Sinüsler basınç yapabilir ve bu da yüz bölgesinde ağrı oluşturur.

Burun polipleri bir süredir var olan kişilerde burun köprüsünde genişleme meydana gelebilir ve polipler burun içine bakıldığı zaman da görülebilir.

Nazal Polip Teşhisi

Yukarıda maddeler halinde var olan belirtiler sizde de varsa; öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizi tavsiye ediyoruz. Doktorunuz fizik muayene ile burun yapınız inceleyecektir. Bu şekilde nazal polip tanısı konulabilir. Bunun yanı sıra küçük bir kamera ile burun iç yapısına endoskopi yapılarak da nazal polipler teşhis edilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status