Sinüzit Ameliyatı İyileşme Süresi

Kişilerin burun bölgesi üzerinde sinüs adı verilen hava boşlukları bulunmaktadır. Hava kesecikleri adıyla da anılabilen bu boşluklar farklı nedenlerden ötürü iltihaplanabilir. İltihaplanma, kişinin şeffaf burun akıntısı ile başlayan sinüzit hastalığına yakalanmasına neden olur. Sinüzit sorunu, baş ağrısı yanında kulak ve göz ağrısı da yapmaktadır. Bununla beraber devamlı tıkanıklık yaşanmasına da sebebiyet vermektedir.

Doktor teşhisinin ardından bir an önce tedavisine başlanan hastalık, bir süre sonra olumlu yanıt verecektir. Eğer olumlu yanıt alınamazsa tedavi cerrahi boyuta taşınmalıdır. Sinüzit ameliyatı, kolay ve hızlı bir ameliyattır. Başarı oranı da oldukça yüksekti. Elbette ameliyat öncesi kadar sinüzit ameliyatı sonrası da bir hayli önemlidir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Hasta Hemen İyileşir Mi?

Sinüzit ameliyatı başarı durumu, hastaya ve ameliyatın düzeyine göre değişkenlik gösterir. Eğer ameliyat büyük çaplı yapıldıysa bu durumda iyileşme biraz zaman alabilir. Sinüzit ameliyatı sonrası pek çok hasta kademeli olarak iyileşir. Yaklaşık 4 hafta içerisinde pek çoğunda büyük oranda iyileşme gözlemlenir. İyileşme gözlemlenmeyen hastalar ise ameliyat sonrasında doktorunun…

kurallarına uymayanlardır. Her ne kadar ameliyat öncesi çok önemli olsa da hastalığın nüksetmemesi için sonrası da çokça önemlidir. Bu sebeple sinüzit ameliyatının sonrasında iyileşme durumu biraz da hastaya bağlıdır. Kişi kendine bakar, sağlıklı beslenir ve doktorunun tavsiyelerine uyarsa birkaç hafta içinde günlük hayatına döner.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Sinüzit ameliyatından döndükten sonra özellikle ilk 7 gün boyunca ameliyat semptomları kendini gösterecektir. Bu süreçte, ameliyatın size zarar verdiğini düşünmemelisiniz. En yaygın görülen semptomlar ise yorgunluk, kanlı akıntı ve baş ağrısıdır. Bilhassa kanlı mukus salgısını gören hastalar, iyileşme süreci hakkında olumsuz düşüncelere kapılabilirler fakat bu, sürecin doğal bir sonucudur. Bu nedenle sinüzit sorununun ortadan kalması için ameliyat sonrası semptomlara da birkaç gün sabredilmelidir.

İyileşme sürecinin ilk haftasında hasta devamlı uyuma ihtiyacı duyabilir. Uyumanızda herhangi bir sakınca yoktur. Bu esnada başınızı biraz yüksek tutmaya özen göstermelisiniz. Çünkü ameliyat sonrası iyileşme sürecinde tıkanıklık da gözlemlenebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Sinüzit ameliyatına giren kişiler ilk birkaç hafta boyunca iyileşme sürecinde kabul edilirler. Özellikle 4-5 hafta dinlenmeleri bu nedenle önemlidir. Bunun yanında hastanın 4 hafta sonunda işine dönebilmesi, spor yapabilmesi mümkündür. İlk iki hafta ağır kaldırmak ya da kendinizi zorlamak dışında pek çok egzersizi yapabilirsiniz. Bu İki egzersiz ise burun kanama riski olan egzersizlerdir.

Ameliyat sonrası birkaç hafta içinde dilediğinizi yiyip içmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Bunun yanında bol su içmeniz nem dengenizi korumanız açısından ekstra önemlidir.

Sinüzit Ameliyatının Etkileri Ne Zaman Geçer?

Sinüzit ameliyatı sonrasında kişilerin düzenli beslenmeleri ve su içmeleri oldukça önemlidir. Bunun dışında hastaya göre değişkenlik göstermekle beraber ameliyat sonrası kendinizi kötü hissetmeniz oldukça doğaldır. 2 hafta içerisinde ameliyat semptomları ortadan kalkacak yavaş yavaş daha rahat edeceksiniz. Sonrasında 4 ya da 5 hafta içerisinde günlük hayata adapte olmuş olacaksınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status