Depresyon ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Depresyon Nedir?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında üzgün, çaresiz veya yetersiz hissedebiliriz. Çoğumuz hayatta bu gibi duygular yaşıyoruz. Finansal sıkıntılar, romantik bir ilişkinin bitmesi, stres ya da tatsız olaylara tamamen normal duygusal tepkiler veriyoruz. Ancak bazı durumlarda bu olumsuz duygular zaman geçtikçe daha yoğun bir hale dönüşebiliyor.

Ruh haliniz çoğu gün üzgün, çökük ve zamanla daha kötü ya da yoğun hale geliyorsa, duygudurum bozukluğu olabilir. Duygudurum bozukluğu, ruh halinde ciddi bir değişim veya bozulma olmasına verilen addır. Kişilerin aşırı ve yıkıcı duygular yaşamasına neden olur ve normal işlev yeteneğini etkileyen bir ruh hali içerisine girilir. Depresyon, gelişmiş ülkelerde en sık görülen duygudurum bozukluğudur. Bir kişinin fiziksel ve ruh sağlığı üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Üzüntü, umutsuzluk gibi aşırı ve kalıcı duygulara sebebiyet verebilir.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Çeşitleri

Beyniniz sürekli deneyimlerinize cevap vermeye yardımcı olmaya çalışır. Bunu yapmak için, nörotransmitter adı verilen kimyasal habercilere güvenir. Nörotransmitterler, beynin farklı parçalarının vücudun fonksiyonlarını kontrol etmesine yardımcı olan güçlü iletişim araçlarıdır. Uyku ve iştah gibi davranışsal süreçler de dahil olmak üzere, duygusal bir ruh hali ve konsantrasyon üzerinde de kontrol sağlarlar.

Bazen nörotransmitterler düzgün çalışmamaya başlar ve beynin iletişim sistemi çapında sorunlara neden olabilirler. Bir durum, kimyasal bir dengesizlik olarak adlandırılan, zihinsel ve fiziksel sağlığı farklı yönlerde etkileyebilir.  Birçok bilim adamı, şiddetli davranışsal ve duygusal değişikliklerde bulunan depresyon hastalarında bu sorunların nörotransmitter denilen monoaminierin dengesizliğinden kaynaklandığına inanmaktalar. Monoaminler, vücudunuzun limbik sistemde yüksek konsantrasyonlarda bulunurlar. Duyguları, uyku, iştah ve hafızayı kontrol ederler. Monoamines konsantrasyonu çok düşük olduğunda, depresyon belirtileri görünür.

Ayrıca Bakınız: Depresyonda Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

Çoğu bilim adamı ve ruh sağlığı uzmanı, depresyonun önlenebilir bir ruh hastalığı olmadığını düşünmekteler. Aynı zamanda her zaman herkeste olabileceğine inanmaktalar. Depresyon tanısının ardından depresif yönetimin önemini vurgulamaktalar. Depresyonla başa çıkma mekanizmalarını geliştirerek, belirtilerin şiddeti ve uzunluğunda azalma olabileceği bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı alışkanlıklar geliştirilmek, egzersiz, düzenli uyku, alkol ve uyuşturucudan kaçınmak, aile ve arkadaş bağlarını güçlendirmek, doğru gıdalar ile beslenmek depresyon hastalarının yaşam standartlarını yükseltebilir ve hastalık semptomlarını her geçen gün hafifletebilir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status