Depresyonda Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

Depresyon Belirtileri

Üzgün ve depresif bir ruh hali içerisinde olmak her zaman depresyon anlamına gelmez. Bir kişinin majör depresif bozukluğu olduğu kabul edilmesi için belirtileri ya yeni ya da öncekilerine göre çok yoğun ve aşırı olmalıdır. Bu belirtiler günün büyük bir kısmı ve en az iki hafta boyunca hemen her gün devam eder.

Depresyon sadece zayıf bir ruh hali içinde olmak veya geçici ruhsal değişiklikler olarak tanımlanmaz. Duygusal, fiziksel, davranışsal ve bilişsel belirtileri de irdelenir ve depresyon gerçek bir tıbbi durumdur.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Çeşitleri

Duygusal Belirtiler

  • Kişi neredeyse her gün, sürekli üzüntülü bir ruh hali içerisindedir. Üzüntü hissi ortada hiçbir belirgin neden yokken de ortaya çıkabilir. 
  • Değersizlik hissi bir diğer duygusal belirtidir. Kişi kendini değersiz görmeye başlar ve yaşadığı ortama uygun olmadığını düşünür. Suçluluk hissi duyabilir.
  • Depresif kişiler genellikle gerçekçi olmayan suçlu ve negatif duygular yaşarlar.
  • İntihar düşüncesi bir diğer belirtidir.
  • İlgi ve zevk kaybı gibi duygular ortaya çıkabilir. Kişi yemek yemekten ya da günlük faaliyetlerini yapmaktan, aktivitelere katılmaktan ve sosyal olmaktan keyif almaz.

Yukarıda yer alan duygusal belirtiler depresyon sırasında sık sık ortaya çıkabilir. Tüm bu semptomlar çok ciddiye alınmalı ve bu duyguları yaşayan kişiler ruh sağlığı uzmanlarından destek almalıdır.

Ayrıca Bakınız: Obezive ve Depresyon

Fiziksel Belirtiler

Düşük enerji, depresyonun başlıca fiziksel belirtilerinden biridir. Depresyonda olan kişiler genelde kendilerini yorgun, isteksiz ve halsiz hissederler. Bu depresif yorgunluğa dinlenme veya uyku çözüm olmaz.

Vücut hareketlerinde bir azalma meydana gelir. Bir soruya cevap vermeden önce duraksar, sesi azalır, konuşmaktan kaçınır ve buna benzer çeşitli belirtiler eşlik edebilir.

Depresyon; baş ağrısı, eklem ağrısı, mide ağrısı ve diğer fiziksel ağrılara eşlik edebilir.

Uykusuzluk ya da tam tersi gözlemlenir.

Kişi genelde erken saatlerde uyanır ve gün boyu kendini aşırı uykulu hisseder.

Sık sık kilo kaybı yaşanması ya da kilo almak, depresyon tanısında önemli bir göstergedir.

Davranışsal Belirtiler

Beslenme düzeninde değişiklik olur. İştah azalır. Kişiler gıdalardan tat almaz ve küçük porsiyonlarda beslenmeye başlar. Tam tersine, bazen aşırı yeme isteği de ortaya çıkabilir.

  • Huzursuzluk, bir diğer davranışsal depresyon belirtisidir.
  • Bilişsel Belirtiler
  • Zor karar alma ve odaklanma sorunlar, depresyonun bilişsel belirtilerinin başında gelir.

Depresyon, kişinin düşünme ve konsantrasyonunu olumsuz yönde etkiler. Bazı yeteneklerinde azalma olur ve kararsızlık sorunu ortaya çıkar.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status