Obezite ve Depresyon Arasındaki İlişki

Obezite ve Depresyon

Obezite ve depresyon, ülkemizde ve bugün dünyanın birçok yerinde maalesef yaygın görülen problemlerdir. Bu rahatsızlıkların her ikisi de kişinin sağlığı, zihinsel refahı ve tatmin edici bir yaşam sürme kabiliyeti üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Birlikte ortaya çıktıklarında ise, olası yıkım kişiler için katlanarak daha şiddetli olabilir.

Genellikle birlikte meydana gelen hastalıklarda sık karşılaşıldığı gibi, hem obezite hem de depresyon ile mücadele eden insanlarda bu iki rahatsızlığın birbirini etkilemesi ve şiddetlendirmesi ile semptomların her geçen gün kötüleşme riski vardır.

Örneğin; depresyon, bir kişinin aşırı yemesine neden olabilir, bu da daha fazla kilo almasına ve obeziteye yol açar, bu durum utanç ve başarısızlık duygularını yoğunlaştırır; sonuç olarak, etkilenmiş kişiyi daha derin depresyona iter. Bu gibi durumlarda, hem obezite hem de depresyona yönelik tedavi almak çok önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Çeşitleri İsimleri ve Belirtileri

İyi haber şu ki, hem obezite hem de depresyon doğru yardım ile tedavi edilebilir hastalıklardır.

Obeziteye Bağlı Depresyon

Obezite, depresyona neden olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, obez insanların, normal kilo ağırlığına sahip insanlara kıyasla, depresyon gibi bir duygudurum bozukluğu yaşama olasılıklarının yüzde 25 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Obezite; özeleştiri, düşük benlik saygısı ve sosyal izolasyon gibi depresyona katkıda bulunan maddelerin hepsine neden olabilir. Obez kişiler kendilerini dışlanmış hissedebilirler.

Obezite; kronik eklem ağrısı, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi ciddi hastalıklara da yol açabilir ve bunların hepsi de depresyonla bağlantılıdır.

Ayrıca Bakınız: Kronik Stres Obezite Riskini Artırabilir!

Depresyona Bağlı Obezite

Depresyon, aşırı yeme ve kilo alımına neden olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, depresyon semptomları olan gençlerin ilerleyen yıllarda obez olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yine, obezite sınırında ve depresyonda olan çocukların takip eden yıllarda büyük ölçüde obezite ile karşı karşıya kaldığı görülmüştür.

Depresyon; insanlarda aşırı yeme ve sağlıksız beslenme seçimleri yapma, egzersiz yapmaktan kaçınma ve daha fazla hareketsizliğe yol açabilir. Yine, serotonin hormonu düzeylerinde azalma olan depresyonlu insanların da obeziteye eğilimi vardır.

Bazı faktörler, hem obezite hem de depresyonu tetikleyebilir. Sosyo-ekonomik sorunlar ve fiziksel aktivite isteksizliği, obezite ve depresyonun gelişme riskini artırır.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Depresyon: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status