Dil Kanseri Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir?

Dil kanseri, dilin ön kısmının üçte ikisinde oluşan ağız kanseri türüdür. Dilin üçte birinde oluşan kanser, baş ve boyun kanseri türü olarak kabul edilir. Dil kanseri, ağız veya orofaringeal (ağız ve yutak) kanser olarak sınıflandırılır.

Dil, dil ucu ve dil kökü olarak iki bölüme sahiptir. Kanser her iki kısımda gelişebilir. Dilin görünen kısmında gelişen kanserler, ağız kanserleri adı verilen kanser grubuna girer. Dil kökü ise, gırtlak kapağı önündeki dil tabanıdır ve bu kısım yutağa (farinks) çok yakındır. Bu bölümde gelişen kanserlere orofaringeal kanserler denir.

Dil kanseri genellikle dilin yüzeyini örten ince, yassı hücreler olan skuamöz hücrelerde gelişir. Bu sebeple, dil kanserinin en yaygın türü skuamöz hücreli karsinomdur. Dil kanserinde bulunan hücre tipleri, prognoz ve tedavinin belirlenmesine yardımcı olur.

Dil Kanseri Belirtileri

Dil kanseri belirtileri, diğer oral kanser semptomlarına çok benzerdir. Dil kanseri belirtileri ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

  • Dilde ve/veya çenede geçmeyen ağrı
  • Ağız içinde yumru veya şişlik
  • Dişeti, dil, bademcik veya ağız astarı yüzeyinde beyaz veya kırmızı bir yama
  • Boğaz ağrısı veya boğazda kalan bir şeyin gitmediği hissi
  • Yutma veya çiğneme güçlüğü
  • Çene veya dili hareket ettirme zorluğu

Bu semptomlar, kanser olmayan başka bir sağlık sorunundan da kaynaklanabilir. Eğer yukarıdaki belirtiler hakkında endişeleriniz varsa, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Bademcik Kanseri Belirtileri

Dil Kanseri Sebepleri

Baş boyun kanserlerinin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Ancak, bu kanserlerin gelişmesinde etken olabilecek bazı risk faktörleri tespit edilmiştir. Baş ve boyun kanserlerinin başlıca risk faktörleri; sigara içmek ve alkol kullanımıdır. HPV virüsü başka bir risk faktörüdür.

Ayrıca Bakınız: Dil Kanseri Tedavisi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status