Boğaz Kanseri Nedir? Hakkında Bilgiler

Boğaz Kanseri Nedir?

Boğaz kanseri; yutak (farenks), gırtlak (larenks) veya bademciklerde gelişen kanserli tümörlere verilen genel addır. Boğaz, burnun arkasında başlayan ve boyunda biten kaslı bir tüptür. Gırtlak (larenks) ve yutak (farenks), boğaz kanserinin oluştuğu başlıca iki yerdir. Çoğunlukla boğazının içine yerleşen yassı hücrelerden başlar.

Boğaz kanseri; ağız, bademcikler, burun, sinüsler, tükürük bezleri ve boyun lenf nodlarını içeren baş ve boyun kanseri türüdür.

Gırtlak, boğazın hemen altına konumlanır ve boğaz kanserine karşı elverişlidir. Gırtlak, kıkırdak dokusuna sahiptir ve konuşurken ses çıkmasını sağlayan, titreşen ses tellerini içerir.

Boğaz kanseri ayrıca nefes borusu için bir kapak görevi gören kıkırdağı (epiglottis) da etkileyebilir. Boğaz kanserinin başka bir formu olan bademcik kanseri, boğazın arkasında bulunan bademcikleri etkiler.

Boğaz Kanseri Türleri

İki ana tip boğaz kanseri vardır:

  • Skuamöz hücreli karsinom: Boğazının çok ilerisinde olan ince, yassı hücrelerde gelişir. Boğaz kanserinin yaygın bir türüdür.
  • Adenokarsinom: Boğazdaki glandüler hücrelerde başlar.

Boğaz kanseri; baş ve boyun kanserleri alt kategorisinde birkaç farklı kanser türü içerir. Larenks (gırtlak) kanseri ve farenks (yutak) kanseri, en sık görülen boğaz kanseri türlerinden ikisidir.

Farenks kanseri üç tipe ayrılır:

  • Nazofarenks (üst yutak) kanseri, boğazın üst kısmında oluşur.
  • Orofarenks kanseri, boğazın orta kısmında oluşur.
  • Hipofarinks (alt yutak) kanseri, boğazın alt kısmında oluşur.

Larenks kanseri, ses kutusu olarak da bilinen, gırtlakta oluşan kansere işaret eder.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status