Doğum Kontrol Hapları Bazı Kanserlerden 30 Yıl Koruyor!

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kontraseptif hap olarak da adlandırılan doğum kontrol hapları ‘bazı kanser türlerine karşı 30 yıl boyunca koruyabilir’.

Son çalışma, 44 yıl süreyle takip edilen 46.000 kadını içeriyor.

Yeni araştırmalara göre, doğum kontrol hapını kullanan kadınlar 30 yıl süreyle bazı kanser türlerinden korunuyor.

Aberdeen Üniversitesi’ndeki bir çalışmada, doğum kontrol hapı kullanan kadınların bağırsak kanseri, endometriyal kanser veya yumurtalık kanseri olma ihtimallerinin; daha önce bu ilaçları hiç almayan kadınlardan daha düşük olduğu sonucu ortaya çıktı.

Doğum kontrol haplarında kanser riski var mı?” birçok kadının merak ettiği bir soruydu. Araştırmacılar aynı zamanda üreme yıllarında hap kullanan kadınlarda her türlü kanser riskine de dikkat ettiler ve hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yeni kanser risklerine yol açmadığını keşfettiler.

Sonuçlar, bu konuda dünyadaki en uzun süredir devam eden bu çalışmadan doğum kontrolü hapı kullanmanın etkileri olarak yayınlanan en sonuncusudur.

Dr Lisa Iversen liderliğindeki son araştırma, 44 yıl kadar süreyle takip edilen 46.000 kadınla ilgilidir. Araştırma görevlisi Dr. Iversen şunları söyledi: “Çalışma çok uzun sürdüğünden, bu hapların çok uzun vadeli etkilerine bakabiliriz.”

“44 yıla kadar olan verilere bakıldığında, hapı kullanan kadınların kolorektal, endometriyal ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılıkları daha düşük. Dolayısıyla, hapları üreme yıllarında kullanmanın koruyucu yararı, hapları kullanmayı bıraktıktan sonra en az 30 yıl sürer.”

“Dünyadaki oral kontraseptif kullanımına ilişkin en uzun süren çalışmanın bu sonuçları, güven vericidir.”

“Özellikle hap kullananlarda ömrü boyunca genel olarak artmış bir kanser riski bulunmuyor ve bazı kanserlerin koruyucu etkileri en az 30 yıl sürebiliyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status