Saunalar Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Mi?

Mevcut koronavirüs salgını birçok korku ve soru yaratıyor. İnsanlar aniden enfeksiyon bulaşmasını azaltacak ve enfeksiyona karşı direnci artıracak önlemlerin hiper farkına varırlar. Her yıl her 10 insandan 1’ine grip bulaşıyor ve bu ülkedeki ölüm oranı düşük olsa da (genç ve sağlıklıysanız %0,1 daha az), haftalarca süren çok rahatsız edici semptomlara neden olabilir, ve birçok durumda gelir kaybı da olur.

Isı Şoku Proteinleri ve Bağışıklık Sistemi

Saunaların ve ısı tedavisinin, viral enfeksiyonlar da dahil olmak üzere strese karşı hücresel direnci önemli ölçüde artırdığı kanıtlanmıştır. Hücrelerimiz ısıya maruz kaldıklarında, ısı şoku proteinleri adı verilen protein seviyelerini yükseltirler, bu da hücrelerin ısı, düşük oksijen, oksidatif stres, toksik madde maruziyeti ve enfeksiyon gibi birçok stresör türüne karşı direncini artırır. Isı şoku proteinlerinin de bağışıklık tepkisinde ve bağışıklığı artırmada anahtar rollere sahip olduğu gösterilmiştir.

Bir bağışıklık tepkisi başlatmak için beyaz kan hücrelerimize viral proteinler sunan hücreler olan antijen sunan hücreleri aktive ettikleri gösterilmiştir. Isı şoku proteinleri doğrudan virüslerle etkileşime girebilir ve hücrelere girişlerini ve viral replikasyonu düzenleyebilir. Ve ısının bağışıklık hücreleri üzerinde doğrudan uyarıcı bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Isı Sepsiste Ölümleri Azaltır!

Isı ve ısı şoku proteinlerinin, genellikle ölümcül olan ezici bir enfeksiyon olan sepsisin sıçan modelinde ölüm oranını önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Sepsis indüksiyonundan 16 saat önce ısı ile tedavi edilen sıçanlar, beyin, kalp, karaciğer, kas, beyaz kan hücreleri ve akciğerlerde yüksek ısı şoku proteinleri gösterdi ve ölüm oranını önemli ölçüde azalttı.

Başka bir benzer çalışma, ısıl işlemden 6 ila 24 saat sonra kalpte ve akciğerde maksimum ısı şoku proteinleri indüksiyonunu ve ısıl işlem görmüş sıçanlarda 7 günde %79 hayatta kalma oranını, olmayan sıçanlarda %31 hayatta kalma oranını gösterdi. ısıtılmış. Bu sıçanlarda akciğer dokusu incelendi ve ısıl işlemin ısıtılmamış sıçanlara göre önemli ölçüde daha az gecikme hasarı ile sonuçlandığını gösterdi.

Saunalar Zatürree Riskinizi Azaltır!

Finlandiya’da orta yaşlı erkeklerden oluşan büyük bir grupla yapılan uzun süreli bir çalışmada, düzenli sauna kullanımının zatürreye karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Yaşları 42-61 arasında değişen 2.210 erkek ortalama 26.6 yıl sonra izlendi. Haftada birden az, haftada 2-3 kez ve haftada 4 kereden fazla sauna kullanan grupları karşılaştırdılar. Diğer risk faktörlerine göre ayarlandıktan sonra, haftada 2-3 kez sauna kullanan grubun olasılığı %31 daha azdı ve haftada 4 kereden fazla sauna kullanan grubun pnömoni teşhisi alma olasılığı %44 daha azdı.

KOAH, astım ve zatürre dahil olmak üzere tüm solunum yolu hastalıklarına baktıklarında, haftada 2-3 kez sauna kullanımının riski %27 azalttığını ve haftada 4 kereden fazla solunum yolu hastalığı riskini %41 azalttığını bulmuşlardır. Başka bir çalışma, düzenli sauna kullanımının tüm nedenlere bağlı ölüm riskini azalttığını bulmuştur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status