Düşük Sonrası Hamile Kalan Bayanların Alması Gereken Sağlık Önlemleri

Düşük sonrası gebelik planlayan kadınlar için sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek daha önemli hale gelmelidir. Tüm bunlar, aynı zamanda sorunsuz bir gebelik geçirmeniz ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz için de önemlidir. Düşük yaptıktan sonra yeniden gebe kalmak isteyen bayanlara doktorların tavsiyeleri şöyledir:

1. Folik asit takviyeleri:

Gebe kalmadan birkaç ay önce folik asit takviyesi almanız gerekebilir. Folik asit; fetüsü korur ve üreme şansını artırır. Folat ya da folik asit; aynı zamanda “gebelikte süper kahraman” olarak adlandırılır. Folik asit, bebeklerde omurilik ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Doğum öncesi dönemlerde fetüste nöral tüp defekti olasılığını azaltır.

2. Sağlıklı kilonuzu koruyun:

Düşük sonrası yeniden gebe kalmayı planlayan bayanların ideal kilolarını korumaları önemlidir. İdeal kilonuzdan daha zayıf ya da kilolu olmak, gebeliği olumsuz etkileyebilir. Besin değerleri açısından zengin, dengeli bir beslenme programını takip edin. Doğru beslenmek, ideal kilonuzu korumanız için çok önemlidir.

3. Spor:

Düşük yapan kadınlar, bu nedenle fiziksel olarak aktif olmaktan korkabilirler. Ancak, formda kalmak için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz ve spora başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

4. Alkolden ve sigaradan uzak durun:

Alkol veya sigara alışkanlığınız varsa, tüm bu kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Alkol kullanımı, fetüsün büyümesi için tehlikeli bir faktördür. Gebe kalmayı planlayan bayanların alkol gibi tüm kötü alışkanlarından kurtulmalarını tavsiye ediyoruz.

5. Yoga ve meditasyon:

Yoga ve meditasyon gibi alternatif tedaviler, zihninizi rahatlatır ve vücudunuzu dengede tutmaya yardımcı olur. Gebe kalmaya hazırlanırken, basit yoga egzersizleri veya meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede aklınızdaki olumsuz düşüncelerden de uzaklaşmış olursunuz.

6. Yeterli fiziksel dinlenme:

Aktif ve formda kalmak için spor yaparken, aynı zamanda gün boyunca kısa molalarla dinlemeniz de önemlidir. Eğer düşük sonrası tekrar hamile kalmayı planlıyorsanız, kendinizi fazla zorlayacak işlerden kaçının.

7. Destek grupları:

Benzer bir geçmişi paylaşan ve düşük deneyimi olan bayanlar ile toplanarak, konuşabilir ve duygularınızı paylaşabilirsiniz. Ortak sorunlarınızın olduğu insanlarla konuşmak, ikinci kez hamile kalmak istediğiniz dönemde duygusal olarak size destek olacaktır.

Düşük sonrası yeniden hamile kalmayı düşünüyorsanız, öncelikle kendinizi duygusal olarak buna hazır hissetmeniz oldukça önemlidir. Doktorunuza danıştıktan ve yeniden gebe kalmak için onay aldıktan sonra, gebelik planlaması yapabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status