Endometriozis (Çikolata Kisti) Nasıl Teşhis Edilir?

Endometriozis semptomları pelvik inflamatuar hastalıklar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve idrar yolu problemleri gibi diğer birçok rahatsızlığa benzer. Bu nedenle, durumu teşhis etmek zordur.

Doktorunuz size semptomları soracak ve endometriozisi doğrulamak için aşağıdaki testleri yapacaktır:

Pelvik muayene: Doktorunuz uterusun arkasındaki kistleri ve yara izlerini kontrol etmek için pelvisinizdeki alanları manuel olarak hissedecektir. Bununla birlikte, doktor sonunda kistlere dönüşebilecek endometriyal yamaları tespit edemeyebilir.

Görüntüleme testi: İç organlarınızın resimlerini çekmek ve yumurtalık kistleri ve yara izlerini kontrol etmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan bir ultrason testi kullanılır. Bir diğer yaygın görüntüleme testi, iç anatominin bir görüntüsünü oluşturan manyetik rezonans görüntülemedir (MRI).

İlaç: Yukarıdaki testler endometriozis kistlerini bulmaya yardımcı olmazsa, bazı ilaçları almanız doktorunuz tarafından önerilebilir:

  • Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri adet döngüsünü engeller, böylece vücuttaki östrojen miktarını azaltır. Pelvik ağrının tedavisine yardımcı olur.
  • Hormonal doğum kontrol ilaçları da pelvik ağrıyı hafifletir.
  • Ağrı ilaçlarla azalırsa, muhtemelen endometriozisi gösterir. İlaçlar sadece aldığınız sürece çalışır ve kullanmayı bıraktıktan sonra ağrı geri döner.

Laparoskopi: Bu, doktorunuzun pelvik bölgenizi endometriozis dokusu için görüntülemek için kullandığı bir prosedürdür. Genel anestezi altında göbek yakınında küçük bir kesi yapılır ve rahim dışındaki dokuları aramak için bir laparoskop yerleştirilir. En iyi tedaviye karar vermek için endometriyal dokuların yerini, boyutunu ve boyutunu anlamaya yardımcı olur.

Yüksek progesteron seviyeleri endotelyal dokuya biraz gerileme sağlar. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışırken doktorunuz laparoskopi önermez. Cerrahi prosedür (laparoskopi) sadece endometriozis gebe kalma yeteneğinizi etkileyecek kadar şiddetli olduğunda yapılır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status