Hamilelikte Kivi Yemenin İnanılmaz Faydaları

Hamilelikte sağlıklı ve vitamin deposu besinler ile beslenmek önemlidir. Taze meyve ve sebzeleri tüketmeye özen göstermek gerekir. Bu yazımızda hamilelikte kivi yemenin çeşitli faydalarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Kivi Yemenin 6 İnanılmaz Faydası

Kivi, hoş bir tadı olan sulu bir meyvedir. Kolesterol içermez. Çok az miktarda şeker ve yağ içerir. Bunun yanı sıra lezzetlidir ve hamile kadınlar için pek çok faydası bulunur. Kivi, besin yoğunluğu fazla olan bir meyvedir. İyi miktarda C vitamini içerir. Ayrıca diyet lif, E vitamini, karbonhidrat ve diğer mineraller bulunur. İyi bir enerji kaynağıdır. Gebelikte kivi yemenin bazı faydaları şöyledir:

1. Folik asit:

Kivi hücre oluşumu için en kritik besin maddesi olan folik asit (folat) açısından zengindir. Folik asit, doğmamış bebeğin sağlığı ve gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Özellikle hamilelikte hücre üretimi ve bakımını uyarır. Bebeğin hayati organlarının gelişimini sağlar. Doğum kusurları riskini azaltır. Aynı zamanda düşüğe engel olur. Hamile kalmak isteyen kadınlar için de kivi sağlıklı ve faydalı bir meyvedir.

2. C Vitamini:

Kivi yüksek oranda C vitamini içerir. Bu vitamin gelişmekte olan bebek için son derece faydalıdır. Bebeğin beyin fonksiyonları için önemli olan nörotransmitterlerin şekillenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, hamile kadınlarda çatlakları azaltır.

3. Doğal Şekerler:

Kivi, tatlı isteğinizi kontrol etmenize yardımcı olacak doğal şekerler içerir. Düşük glisemik indekslidir. Kan şekeri seviyesini düzenleyerek, gebelikte oldukça yaygın görülen gestasyonel diyabet riskini önler.

4. Sindirimi Kolaylaştırır:

Gebelikte kabızlık ve hemoroid oldukça yaygın görülen sindirim sistemi sorunlarıdır. Kivi çapında en iyi prebiyotiklerden biridir. Prebiyotikler enzimler, diyet lifi ve fenolik bileşikleri içerir. Bu besinler sindirim sisteminde probiyotik bakterileri besler. Hamilelikte kivi yemek; kabızlık, ishal, gastrit, şişkinlik ve karın ağrısı sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Kivi meyvesi, antioksidan kaynağıdır. Bu antioksidanlar fetüsü RNA ve DNA hasarından korumaya yardımcı olur. Vücudunuzda serbest radikaller ile mücadele eder ve hastalıklardan korur. Ayrıca oksidatif stres hücreleri korur.

6. Hormonları Dengeler:

Hormonal dalgalanma hamilelik sırasında oldukça yaygındır. Bir an çok duygusal ve sonra aniden çok sinirli hissedebilirsiniz. Depresyon, yorgunluk ve stres anne adaylarında yaygın görülen duygusal sorunlardır. Bu sorunlardan uzak durmak için bir porsiyon kivi yiyin.

Eğer kalıtsal alerji, gastrit ya da diğer sindirim problemleri yaşıyorsanız; hamilelikte kivi yemek sakıncalı olabilir. Mutlaka doktorunuza danışınız. Her gıdada olduğu gibi kivi meyvesini de aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status