Fibromiyalji Nedeni Sonunda Bulundu!

Son zamanlarda, araştırmacılar, fibromiyaljik hastalardaki ağrının temelini inceleyen araştırmalara ağırlık verdiler. En sonunda, ağrının beyinden kaynaklanmadığı kanıtlanmıştır. Dahası, bu sonuç aslında fibromiyalji gizemine son veren büyük bir keşiftir.

Fibromiyalji hastalığına dair yapılan son bilimsel araştırmalarda, hastaların şikayetçi olduğu ağrıların nedenini araştırmaya yönelen bilim adamları, fibromiyalji ağrısının beyinden kaynaklanmadığını bildirdiler.

Fibromiyalji hastalığı milyonlarca insanı etkilemektedir ve semptomlar genellikle ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Ancak, ağrının beyinden kaynaklanmadığının kanıtlanması, bu hastalık için büyük bir keşif olarak kabul edildi. Doktorlar, bu hastalığı psikolojik bir bozukluk olarak görüyorlar. Ancak bilim adamları ağrının olağandışı bir yerden (eldeki kan damarlarından) geldiğini keşfetmişlerdir.

Bu keşif ile birlikte fibromiyalji hastalığı için gelecekte yeni ve etkili tedaviler bulunabilir. Fibromiyalji ağrısının gizemini çözmek için bilim adamları şu anda duyu sinir liflerinden yoksun bir hastanın el derisine odaklandılar ve bu da ağrı tepkisinin azalmasını sağladı.

Bilim adamları, cilt örneğinde arteriyol-venül (AV) yönlendirmeler ile çok sayıda sinir lifi buldukları zaman şaşırdılar. Şu zamana kadar bilim dünyası, bu liflerin kan akışını düzenlediğini ve ağrı üzerinde herhangi bir rol oynamadığını düşünmekteydi. Ancak, sinirler ile fibromiyalji ağrısı arasında doğrudan bir bağ bulundu. Bu buluş çığır açıcıdır ve fibromiyaljiden mustarip birçok insanda ağrının ana sebebini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bu keşif fibromiyaljinin neden soğuk algınlığı semptomlarını şiddetlendirdiği sorularına cevap verebilir.

Nörobilimadamı olan Dr. Frank L. Rice’e göre, daha önce bu sinir uçlarının kan akışının düzenlenmesinde yer aldığı düşünülmekteydi. Bununla birlikte, araştırma, bilinçli dokunuş hissine katkıda bulunabileceklerini gösterdi. “Bu kötü yönetilen kan akışı, muhtemelen laktik asit birikimi ve fibromiyaljili hastalarda düşük düzeyde iltihaplanma nedeniyle; rahatsızlık, kas ağrılarının ve hatta yorgunluğun kaynağı olabilir. Bu da, beynin hiperaktivitesine katkıda bulunabilir,” diyor Dr. Rice.

Şu anda fibromiyalji tedavisi tüm hastalara tam rahatlama sağlamamaktadır. Ortak tedaviler; narkotik analjezik, antikonvülzanlar ve antidepresanların yanı sıra; daha çok uyku ve düzenli egzersiz gibi basit ipuçlarıdır. Ancak, hastalığın nedeni keşfedildiğine göre, hastalar gelecekte olası bir iyileşme bekleyebilirler. Bu bilimsel araştırma fibromiyaljiden muzdarip olan hastalar için umut vaat edicidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status