Kalsiyum Ve D Vitamini Tüketimi PMS’i Önler Mi?

Bir JAMA / Arşiv dergisinde yayınlanan yepyeni bir çalışma olan İç Hastalıkları Arşivi, çok miktarda kalsiyum ve D vitamini alan kadınların adet öncesi sendromu (PMS) olmaktan kaçınabileceğini söylüyor.

Pek çok kadın adet görmeden hemen önce doğada duygusal veya fiziksel olabilen hafif semptomlar yaşar. Ancak üreme çağındaki kadınların %8 – %20’si, olağan faaliyetlerini gerçekleştirmelerini veya arkadaşları, akrabaları veya iş arkadaşları ile kişilerarası ilişkilerini sürdürmelerini zorlaştıracak kadar güçlü semptomlara sahip olacaktır.

Geçmişte araştırmalar, vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan kalsiyum ve D vitamininin bir kadının beslenmesine eklenmesinin adet öncesi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürmüştü. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Öte yandan bu en yeni çalışma, beslenmelerinde çok fazla kalsiyum ve D vitamini aldığından emin olan kadınların asla PMS semptomları olmayacağını söylüyor. Şimdi, bunu bilmek iyi bir şey!

Çalışma yazarı Elizabeth R. Bertone-Johnson, Sc.D., Massachusetts Üniversitesi, Amherst ve onun araştırma ekibi, 1.057 PMS hastasında diyetlere ve takviye kullanımına baktı. Kadın katılımcılar 27-44 yaşları arasındaydı ve son on yılda teşhis edilmişti. 1.968 kadından oluşan başka bir grubun da diyet alımları incelendi. Bu katılımcılar, önceki on yıl boyunca doğası gereği hafif olan çok az adet öncesi semptom veya semptomlara sahipti. Kadınların tamamı 1991 yılında Hemşire Sağlık Çalışmasına (NHS) kaydolmuştu ve bu çalışmanın başlangıcında adet öncesi semptomları yoktu.

Araştırmacılar, kadınların besin sıklığı ve takviye alışkanlıkları hakkındaki sorulara verdikleri yanıtları analiz ederek kalsiyum ve D vitamini alımını ölçebildiler. Standart NHS anketleri 1991, 1995 ve 1999’da kadınlara dağıtıldı.

Dört porsiyon

Çalışma yazarları, “Gıda kaynaklarından yüksek D vitamini ve kalsiyum alımına sahip kadınlarda, günde yaklaşık dört porsiyon yağsız veya az yağlı süt, zenginleştirilmiş portakal suyu veya az yağlı süte eşdeğer, PMS geliştirme riskinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu gözlemledik. Bu diyet alımları, gıda kaynaklarından yaklaşık 1.200 mg kalsiyum ve 400 IU D vitaminine karşılık geliyor. “

Rapor, daha önceki çalışmaların kalsiyumun PMS’yi tedavi etmek için kullanılabileceğini bulmasına rağmen, yazarların hangi kalsiyum ve D vitamininin PMS gelişimine karşı olası önleyici tedbirler olarak bahsedildiğinin farkında olduğu ilk çalışma olduğunu açıklıyor.

Risk Azaltma Önlemi!

Yazarlar, kendi yeni bulguları ile birlikte kalsiyum hakkında daha önceki bulguların, tüm kadınların bol miktarda kalsiyum ve D vitamini alması gerektiğini öne sürdüğünü düşünüyor.Ayrıca, dinamik kalsiyum ve D vitamini ikilisinin de bir kadını osteoporoz ve bazı kanserlere karşı koruduğuna dair kanıtlar var. Amherst merkezli araştırma ekibi, doktorları muayenehanelerinin kadın üyelerine (hem genç hem de yaşlı) diyetlerine kalsiyum ve D vitamini dahil etmeleri konusunda tavsiye vermeye çağırıyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status