Sinüzitliler İçin En Büyük Tehlike!

Güzel kokmak veya güzel kokulu ortamlarda bulunmak herkesin hakkı diye düşünebilirsiniz. Fakat sinüzitli kişilerin çok güzel kokma istekleri kötü sonuçlara sebep olabilir. Çünkü parfümün kimyasal yapısı sinüzitin çok daha farklı ve ağır hastalıklara dönüşmesine sebep olduğu bilinmelidir.

Sinüzitli kişilerde yapılan ölçümlere göre sinüzit hastalığının %80 kadarki kısmının alerji kökenli olduğu bilinmektedir. Alerjiden dolayı olan sinüzitliler için parfüm kullanımı tam bir sağlık sorunu oluşturmak için yeterlidir.

Sinüzit hastaları tarafından kullanılan oda parfümleri, parfümlü kıyafetler, deodorantlar ve kişilerin üzerlerine sıktıkları parfüm sinüzitli kişileri astım ve alerjik bronşit ile yüz yüze getirmektedir.

Sinüzitli kişilerde kullanılan parfümler kulak burun boğaz yollarında mantar oluşumu yaparak hastalığın kronik seviyelere taşınmasına sebep olduğu gibi uygulanan tedavilerin de geçerli olmamasına sebep oluyor.

Sinüzitliler İçin Sigaradaki Tehlike

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu herkesçe bilinmektedir. Son zamanlarda ülkemizde yapılana sigaraya ve sigara dumanına karşı mücadele iyi sonuçlar vermektedir. Birçok hastalığın oluşumunu başlatan sigara sinüzitli kişiler için büyük bir tehlike olarak görülmektedir.

Akut sinüzitten sinüziti kronik hale getiren sigara sinüzit rahatsızlığına yakalanan kişiler tarafından hemen bırakılmalı sigara içmeyen kişilerin de kesinlikle sigara dumanına maruz kalmamaları gerekmektedir. Sigara içmek kadar zararlı olan sigara dumanına maruz kalmak yani pasif sigara içiciliği de en az sigara içmek kadar zararlıdır.

Sinüzit hastalığının astım, alerjik bronşit, işitme kaybı ve görme bozukluğu oluşturduğu sigara içen kişilerde daha fazla gözlendiği gibi sigara içen kişilerde sinüzit için cerrahi girişim yapılsa da sinüzitin tekrarladığı görülmektedir.

Sinüzitin Belirtileri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Sinüzit birçok rahatsızlık verici belirti gösteren bir hastalıktır. Sinüzit hastalığının belirtileri arasında geniz akıntısı, sürekli hapşırık nöbetleri ve burun akıntısı hastayı oldukça rahatsız eden belirtilerdir. Kuru öksürük nöbetleri genellikle gece uyku sırasında geniz akıntısı sebebi ile görülmektedir.

Geniz akıntısının oluşturduğu öksürüğü ortadan kaldırmak tamamen geniz akıntısını ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yöntemlerini uygulamakla olmaktadır. Geniz akıntısı doktor tarafından uygulanan antibiyotik ve antihistaminik tedavileri ile ortadan kalkabilir.

Fakat sinüzitli kişinin tozdan, dumandan, sigara dumanından, nemli ortamlardan, parfüm kokusundan, yünlü kıyafetlerden ve yünlü yatak yorganlardan uzak durması gerekmektedir. Bu korunma yöntemleri ile birlikte sinüzitin tedavisi kolaylaşarak belirtileri yok olabilir.

Sinüzit Hastalarında Egzersizin Önemi

Egzersiz tüm hastalıklarda ve sağlıklı olan kişilerdi kişinin sağlığının korunması için mutlaka yapılması gereken etkinliklerdir. Sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için çok yoğun bir egzersize de gerek yoktur. Günde yarım saat yürüyüş veya çok hafif jimnastik hareketleri sağlıklı yaşama katkı için yeterlidir.

Sinüzitliler İçin En Büyük Tehlike

Gün içinde yapılan bir takım egzersizler kişinin bağışıklık sistemini güçlendirerek sinüzit olmasını engellediği gibi, sinüzit rahatsızlığı olan kişilerin sinüziti akut halde değilken yaptığı egzersizde bu rahatsızlık için önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status