Göbek Fıtığı (Umbilikal Herni) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göbek Fıtığı (Umbilikal Herni) Nedir?

Göbek fıtığı; bağırsağın bir kısmının karın kaslarındaki göbek çukurundan ya da göbek deliğinin yakınından çıkıntı yaparak, ele gelen şişlik oluşumudur. Aynı zamanda, “umbilikal herni” olarak da adlandırılır. Göbek fıtıkları ve göbek çevresi fıtıkları, yaygın olarak görülür ve genellikle zararsızdır. En sık bebeklerde görülür. Ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Bebeklerde göbek fıtığı, özellikle bebek ağladığında göbek deliğindeki çıkıntının belirginleşmesine neden olabilir. Bu durum, göbek fıtığının klasik bir işaretidir.

Çocuklarda, birçok göbek fıtığı 1 ya da 2 yaşına kadar kendiliğinden kapanır; bazılarında ise iyileşme daha uzun sürer. Komplikasyonları önlemek için, 4 yaşına kadar kaybolmayan veya yetişkinlik döneminde de görülen göbek fıtıkları için cerrahi fıtık onarımı gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Fıtık Belirtileri

Göbek Fıtığı (Umbilikal Herni) Belirtileri

Göbek fıtığı, göbek deliği yakınında şişlik veya çıkıntı oluşması durumudur. Bebeğinizde göbek fıtığı varsa; ağladığında, öksürdüğünde ya da ıkındığında çıkıntıyı fark edebilirsiniz. Bebeğiniz sakinleştiğinde veya sırt üstü uzandığında şişkinlik kaybolabilir.

Çocuklarda göbek fıtığı genellikle ağrıya neden olmaz. Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan göbek fıtıkları ise, karın ağrısına sebep olabilir.

Eğer bebeğinizde göbek fıtığından şüphe ediyorsanız, tıbbi yardım alınız. Bebeğinize göbek fıtığı tanısı konduysa ve aşağıdaki belirtiler mevcutsa,  acil bakım gerekir:

  • Bebeğiniz acı çekiyor gibi görünüyorsa
  • Bebeğiniz kusmaya başlarsa
  • Fıtık çıkıntısında hassasiyet, şişme veya renk solması varsa

Yukarıda listelenen benzer kurallar yetişkinler için de geçerlidir. Eğer göbek deliğinizin yakınında bir şişlik ya da çıkıntı söz konusuysa, doktor randevusu alınız. Eğer çıkıntı ağrı vericiyse ve hassasiyet söz konusuysa, acil bakım isteyiniz. Hızlı teşhis ve acil tedavi, göbek fıtığı komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status