Sinüzitten Kaynaklı Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit hastalarının ortak şikayetlerinden biri olan baş ağrısı semptomlarını hafifletmek için bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerini evinizde deneyebilirsiniz. Baş ağrısı şiddeti arttığı durumlarda ise doktorunuza başvurmalısınız.

Sinüzitten kaynaklı baş ağrısından kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Elma sirkesi, doğal ağrı kesiciler ve nane yağı ile aromaterapi; sinüs enfeksiyonları nedeniyle tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayarak sinüzit baş ağrısını hafifletebilir.
  • Vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savaşması için dengeli beslenmeye ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen gösterin.
  • Bol su içmek, sinüslerdeki iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.
  • C vitamini antioksidan bakımından zengindir. Sinüs enfeksiyonları ile mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketin. Limon ve yeşil çay tüketebilirsiniz. Ayrıca günlük C vitamini takviyesi alınabilir.
  • Sıcak çorbalar burun tıkanıklığını ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Hazırladığınız çorbaların içerisine karabiber ilave edebilirsiniz. Çorba içmek bağışıklık sistemine şifa sağlar.
  • Baharatlı ve acılı gıdalar yemek, burun tıkanıklığının giderilmesine ve sinüzite bağlı baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
  • Alkollü içeceklerden kaçının. Alkol tüketimi, sinüs ve nazal doku şişmesine neden olabilir.
  • Sıcak ve soğuk kompresler, mukus tabakasıyla tıkalı olan sinüsleri rahatlatır ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. 3 dakika boyunca ağrı ve basınç olan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz. 5 gün tekrarlayarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
  • Zencefil, anti-enflamatuar ve ağrı kesici özellikleri sayesinde bitkisel sinüzit baş ağsı tedavisinde kullanılabilir. Taze zencefili dilimleyerek 10 dakika boyunca sıcak suda bekletin ve zencefil suyunu süzün. Hazırlamış olduğunuz bu zencefil çayını sıcak tüketin.

Baş ağrısı belirtilerinin sinüzitten kaynaklı olup olmadığını doktorunuz tanı koyduktan sonra kesin olarak anlayabilirsiniz. Baş ağrısı gerçekten sinüslerin tıkanması nedeniyle ise, büyük olasılıkla ateşlenme de olacaktır.  CT taramaları veya MRG, fiziksel muayene ile birlikte sinüslerin tıkalı olup olmadığı hekim tarafından anlaşılır ve uygun bir tedavi önerilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status