Göz Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Göz Kanseri Sebepleri

Göz kanseri oldukça nadir görülen bir kanser türüdür ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, göz tümörleri riskini arttıran bazı risk faktörleri saptanmıştır.

Aşağıdaki faktörler bir insanda göz kanserine yakalanma riskini artırabilir:

Yaş: 50 yaş üstü insanlarda primer intraoküler melanom tanısı daha yüksektir. Ortalama tanı yaşı ise, 55’tir. Çocuklarda ve 70 yaş üstü kişilerde nadir görülür.

Cinsiyet: İntraoküler melanom kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler.

Tıbbi geçmiş: Bireysel sağlık geçmişinde oküler veya okulodermal melanositoz, ota nevüs ve displastik nevüs sendromu sağlık sorunları yaşamış olan kişilerde primer intraoküler melanom gelişme riski yüksektir.

Aile öyküsü: İntraoküler melanom, nadiren de olsa kalıtsal olabilir. Genellikle, çoğunlukla metastatik üveal göz kanseri ile bağlantılı olan BAP1 adlı bir genin mutasyon veya değişiminden kaynaklanır. Bu gen değişimi, böbrek kanseri ve mezotelyoma gibi diğer kanser türlerinde de görülür.

Ayrıca Bakınız: Göz Kanseri Nedir?

Göz Kanseri Belirtileri

İntraoküler melanomu olan kişilerde genellikle herhangi bir semptom görülmez. Çoğu zaman rutin göz muayenesi sırasında melanom teşhis edilir. En sık rastlanan belirti, ağrısız görme kaybıdır.

Göz kanseri belirtileri ve bulguları aşağıdakileri içerir:

  • Görme güçlüğü
  • Görüş alanın bir kısmını kaybetme
  • Gözde ışık çakması 
  • Noktalar, eğri çizgiler veya kayan nesneler görme
  • İris üzerinde koyu bir leke olması. Koroidal melanom veya siliyer cisim içeren melanom aksine; iris melanom bazen görülebilir. Çünkü gözde koyu renk lekelere benzer.

Yukarıda yer alan göz kanseri belirtilerinden biri veya daha fazlası hakkında endişeye sahipseniz, doktor randevusu alınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status