Günlük Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlı saçlar güzelliğimizin öncelikli sırlarından biridir. Her kadının güzelliğin ortaya çıkmasında bakımlı saçlar etkili bir rol oynar. Daha çekici ve güzel görünmek için cilt bakımı kadar saç bakımına da önem vermemiz, saç bakımı yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Çünkü hava koşulları, kullanılan şekillendirici kozmetik ürünler ve cihazlar gibi pek çok faktör saçlarımıza zaman içerisinde zarar verir. Yıpranmış ve cılız saçlar ise bakımsız görünmemize neden olur. Işıl ışıl parlayan, dolgun ev canlı saçlar için günlük saç bakımı yapmak bu yüzden önemlidir. Bu sebeple bayanların saç bakımına önem vermeleri, bunun yanı sıra kendi yüzlerine yakışan saç stilini tercih etmeleri önemli güzellik kriterleridir.

Güzellik uzmanları tarafından verilen önerilere göre, insanlar günde ortalama 80 ila 100 tel saç kaybetmekteler. Bu dökülen saç miktarında yaşın ilerlemesi ile birlikte artış olduğu da bilinir. Ancak bayanlarda gebelik döneminde saç dökülmesinde artış yaşanabilir. Yine stres, hayat şartları gibi pek çok etken de saç tellerinin kırılarak dökülmesine ve yıpranmasına sebep olur. Hatta bu etkenler, saçların seyrelmesine ve eski formunu kaybetmesine neden olabilmektedir.

Artık hasar gören ve yıpranan saçların bakım ve onarılması için çeşitli bakım yöntemleri ve kozmetik ürünler oldukça fazladır. Hem eczanelerde, hem de güzellik ürünü satan mağazalarda çeşitli içeriklere sahip ve farklı fiyat aralıklarında her bütçeye hitap eden saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Bakımlı saçlara sahip olmak isteyenler için en etkili yöntem ise; mutfağınızda bulunan malzemeler ile doğal saç maskeleri hazırlamak ve düzenli olarak uygulamaktır. Örneğin zeytinyağı, badem yağı, argan yağı gibi bitkisel yağlar ile saçlarınıza düzenli bakım yapabilirsiniz.

Daha sağlıklı, güçlü ve bakımlı saçlara kavuşmak isteyenler günlük saç bakımlarında aşağıda önerdiğimiz bitkisel yağları kullanabilirler. Bu yağları duşa girmeden önce uygulayabilirsiniz. Bir süre saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı bu yağlar besler ve sonrasında saçlarınızdan arındırabilirsiniz.

 • Hint Yağı: İncelen, kopan ve kırılan saçlara ve saç uçlarına etkili bir onarım ve bakım sağladığı bilinir. Evde uygulanan saç bakım maskelerinin pek çoğunda da Hint yağı bulunur.
 • Kakao Yağı: Koyu renkli saçların bakım ve onarımında son derece etkili olduğu bilinir.
 • Badem Yağı: Saçların hızlı bir şekilde uzamasına ve güçlenmesine fayda sağlar. Saç derisini besler ve saçlara canlılık kazandırır.

Yukarıda önerdiğimiz bitkisel yağlar ile kolayca saç maskeleri hazırlayabilirsiniz. Her hafta rutin olarak bu bakım yağlarını saçınıza uygulayarak, daha güzel saçlara sahip olabilirsiniz. Günlük bakımda ise, saç uçlarını bu bitkisel yağlar ile besleyebilir, fısfıs ile saçlarınıza sıkabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: 5 Adımda Havalı Saçlara Kavuşun

Gündelik saç bakımında dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şöyledir:

 • Saçlarınızı sık taramayın. Sadece banyodan sonra taramanız daha sağlıklıdır.
 • Gün aşırısı saç şekillendiricileri kullanmayın. Saçlarınıza ısıtıcılar fazlasıyla hasar verir.
 • İki günde bir saçlarınızı yıkamanız önerilir. Yoksa saçlar ve saç derisindeki yağ biter ve kafa derisi kuruyarak saçlarda kepeklenmeye yol açabilir. Ayrıca saçlar daha hızlı yağlanmaya başlar ve parlaklığını kaybeder. Mat bir görünüm olur.
 • Saç şampuanınızı sık değiştirmeyin. Ancak belirli aralıklar ile değiştirilmesi önerilir. Bunun için de şampuan markalarının içeriklerini sürekli yenilediği biliniyor.
 • Saçlarınızı toka ile sıkı bir şekilde toplamayın. Bu saç köklerine hasar verir.
 • Günlük saç bakımı için dengeli beslenin ve meyve sebze bolca tüketin.
 • Gerekli vitaminleri düzenli olarak almaya özen gösterin.
 • Duştan çıkarken saçlarınıza soğuk su tutmak daha parlak görünmesini sağlayabilir.

Yukarıda yer alan öneriler ile saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Yukarıda yer alan önerilerin yanı sıra saç ucu kırıklarını düzenli olarak kestirmeniz de önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status