Saç Bakımından Sık Yapılan Hatalar

Saçlara bakım yaparak güzellik katmak isterken, pek çok hata yapılabiliyor. Bu durumda da saçlar, faydadan çok zarar görüyor.

Saçlarınıza bakım yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç temel durum vardır:

Saçlarınıza bakım maskesi hazırlayıp uygularken kullandığınız ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edin.

Bakım maskelerinde verilen sürenin üstüne çıkmayın. Gereken süreden daha fazla bekleyince saçlarınız yıpranabilir.

Saçlarınızı kendiniz boyuyorsanız, boyanın tutması için beklemeniz gereken süreyi aşmayın. Daha iyi tutacak diye bir şey yoktur; aksine saç diplerinizde renk değişimi ve saçlarınızda yıpranma olur. Çünkü saç boyaları yüksek oranda kimyasal içermektedir.

Saçlarınızı yıpratmamak için kurutma makinesi yerine havluyla kuruluyorsanız doğru yapıyorsunuz. Ancak, bunu yaparken de saçlarınıza nazik davranın; sert hareketlerle kurulamayın. Aksi takdirde, saçlarınız yıpranıp kopabilir.

Kan akışınız hızlansın ve saçlarınız kendine gelsin diye, her gün saçlarınızı tarıyor olabilirsiniz. İyi de yapıyorsunuz ancak saçlarınızın diplerinden değil, uçlarından başlayarak tarayın. Öteki türlü, saçlarınızın daha çok kırılmasına neden olabilirsiniz.

Saçlarınızı temiz tutmak için her gün yıkamayın. Gerçek bakım, saçlarınızda gizli; kendi yağıyla 1 ya da 2 gün dinlendirin ve saçlarınızı besleyin.

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece, saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz. Eğer, bakım yapmanıza rağmen saçlarınızda hiçbir değişim olmadığından şikayet ediyorsanız; muhtemelen bu yanlışlardan birini yapıyorsunuzdur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status