Hamilelikte Maydanoz Yenir Mi?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeniz hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Hamile iken bazı gıdaları tüketmeden önce aklınızda bir takım soru işaretleri oluşabilir.

Eğer sizler de hamile kaldıktan sonra bazı gıdaları yemek konusunda kararsız kalıyorsanız ve özellikle “Hamilelikte maydanoz yemek zararlı mı?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Maydanoz, dünya çapında yemekleri lezzetlendiren en popüler bitkilerden biridir. Maydanoz tüketiminin sağlığa birçok faydası bulunduğu gibi, bazı yan etkileri de mevcuttur. Hamilelikte maydanoz tüketmek, rahmi harekete geçirerek rahim kasılmalarına neden olabilir. Birçok gıdada olduğu gibi, maydanozu da aşırı tüketmek yarardan çok zarar getirebilir.

Hamilelikte Maydanoz Yemenin Zararları

Hamilelikte tüketilmesi gereken maydanoz miktarı konusunda araştırmalar devam etmektedir ve henüz kesin bir sonuç yoktur. Eğer hamilelikte maydanoz tüketiminin yan etlileri veya riskleri hakkında endişeleriniz varsa veya maydanoz yedikten sonra bazı yan etkiler gözlemliyorsanız, öncelikle bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve doktorunuza danışmalısınız.

Maydanoz yemek, hamilelikte anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Maydanozun bilinen bazı yan etkileri şunlardır:

  • Maydanoz yaprakları maydanoz yağı içerir ve hamile değilken bu yağın herhangi bir yan etkisi olmasa bile, hamile iken alındığında potansiyel sağlık risklerine neden olabilir.
  • Maydanoz yağı; hamile iken düşük yapmayı ve kürtajı kolaylaştıran apiol ve myristicin uyarıcıları içerir. Bu yağ, rahim kasılmalarına neden olabilir ve kanamaya yol açabilir. Ayrıca maydanoz içeriğindeki maddeler erken doğuma neden olabilir. Anne ve bebeği için bazı sağlık riskleri ortaya çıkarabilir.
  • Ağır vakalarda, maydanoz yağı böbreklere zarar verebilir ve nöbetlere neden olabilir.
  • Myristicin maddesi plasenta yoluyla seyahat ederek doğrudan doğmamış bebeğe ulaşabilir. Bebeğinize ulaştıktan sonra, kalp atım hızını etkiler, genellikle kalp hızında bir artışa yol açabilir.
  • Myristicin ayrıca baş dönmesi ve denge kaybı gibi diğer yan etkilere neden olabilir.
  • Eğer maydanoz tohumu ve maydanoz özü içeren yeşil çaylar içme gibi alışkanlığınız varsa, düzenli tüketmek apiol ve myristicin miktarını artırabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu maydanoz yağlarının yüksek miktarda alınması, anne ve doğmamış bebeği için rahatsız edici bir etkiye sahip olabilir.
  • Vücuda bol miktarda maydanoz yağı girmesi, doğmamış bebeğin kanında hemoglobin sorunlarına neden olabilir.
  • Bazı durumlarda, hamileyken maydanoz yemek bazı alerji veya tepkilere yol açabilir. Özellikle rezene, kişniş, havuç, kereviz veya dereotu gibi diğer bitkilere karşı duyarlılığı arttırabilir ve alerjilere neden olabilir. Düzenli maydanoz tüketmek, cildin güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale gelmesine ve hatta alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status