Hamilelikte Enginar Yenir Mi? Tüketimi

Bebek bekleyen anne adayları için “sağlık servettir” sözünü hatırlatmak isteriz. Genel sağlığımızı ve sindirim sağlığımızı geliştirmek için tüketebileceğimiz gıdalardan biri, enginardır. Hamilelikte enginar yemenin ne gibi faydaları ya da zararları olduğunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Akdeniz kökenli bir sebze olan enginar, gebelikte anne ve bebek üzerinde inanılmaz olumlu etkilere sahiptir. Safra akışını uyarır; hamileyken mide bulantısı, mide ekşimesi ve bağırsak gazı gibi sindirim sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Düzenli olarak enginar yemek; böbrek sorunları, karaciğer sorunları, yüksek kolesterol, artrit, mesane enfeksiyonları ve irritabl barsak sendromu gibi yaygın sağlık sorunlarını kontrol altına almaya fayda sağlar. Bir uyarıcı olarak bu sebze aynı zamanda yüksek kan şekeri seviyesini düşürmeye iyi gelir ve idrar akışını azaltır.

Hamilelikte Enginar Yemenin 7 İnanılmaz Faydası

Hamilelikte kadınların günlük beslenmelerine enginar dahil etmeleri önerilir. İçerdiği yağ, lif, şeker, kalori; henüz anne karnındaki bebeğin uygun gelişimini sağlar. Hamilelikte enginar yemenin bazı faydaları şöyledir:

1. Kolin İçerir:

Gebelikte enginar tüketmek; bebeğin sağlıklı beyin hücresi gelişimine yardımcı olacak kolin sağlayabilmektedir. Hamilelikte önerilen kolin miktarı 450 miligram kadardır.

 • Bir enginarda neredeyse 41 miligram kolin vardır. Kolin maddesi; bebeğin hafızasını iyileştirmeye yardımcı olur ve nöral tüp defektlerine karşı korur.
 • Vücudunuzdaki amino asit homosistein yüzdesini düşürerek, meme kanseri riskinden korur.
 • Kanda yüksek oranda homosistein olması ise; bilişsel gerileme, kalp hastalığı ve kanser riskine yol açabilir.

2. Folat İçerir:

Hamilelikte yeni hücrelerin üretimi, büyümesi ve gelişmesi için folat önemli bir maddedir. Enginarın besin değerleri içerisinde folat da bulunur. Bir adet enginar, 170 mikrogram folat içerir.

 • Folat, bebeğin sağlıklı büyümesine yardımcı olan bir maddedir.
 • Yeterli miktarda folat alımı; nöral tüp defektleri ve spina bifida riskine karşı korur.
 • Doğmamış çocuğu beyin ve kafatası deformitelerine karşı korur.
 • Yetersiz folat, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini artırır.

3. Lif Açısından Zengin:

Hamileyken, kadınlar anormal bağırsak hareketleri, şiddetli kabızlık ve mide bulantısı gibi sindirim sorunlarına daha yatkındır. Büyüyen rahim bağırsak üzerinde aşırı baskı uygular. Enginar yemek ise, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir.

 • Enginarın içerdiği lif, sindirime yardımcı olur. Kabızlık şikayetine iyi gelir.
 • Bir adet enginar neredeyse 10 gram lif içerir ve hamilelerde sindirim sorunlarından koruma sağlar.

4. Magnezyum İçerir:

Bebeğin doku gelişimi için hamilelikte vücudunuzun yeterli miktarda magnezyuma ihtiyacı vardır. Gebelikte düşük magnezyum seviyesi bacak krampları, sıvı retansiyonu ve huzursuz bacak sendromu riskini yükseltebilir.

 • Bir adet enginar, yaklaşık 50 miligram magnezyum içerir. İyi bir magnezyum kaynağıdır.
 • Beslenme gereksinimlerini karşılar.

5. Düşük Yağ ve Kolesterol:

Hamilelikte düşük kalorili ve sağlıklı gıdalar yemenin doğum ve hamilelik üzerinde faydaları vardır. Günlük kolesterol alımı 300 miligramı geçmemelidir.

 • Enginar; düşük kolesterol ve yağ içeren bir sebzedir.
 • Gebelikte kalp sağlığını korumaya ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

6. Ek Besin Kaynakları:

 • Orta büyüklükte bir enginar; neredeyse 1.33 miligram niasin içerir. Bu madde, bebeğin cildinin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Ayrıca niasin maddesi bebeğin sinir ve sindirim sistemini geliştirmeye de olumlu yönde etki eder.
 • Orta boy bir enginar; yaklaşık 8.9 miligram C vitamini içerir ve bebeğin bağışıklık sistemini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Enginar yemek, anemi ve erken doğum riskine karşı korur. Küçük bir yüzde demir içerir.
 • Enginar bulunan diğer sağlıklı besinlerden bazıları; A vitamini, riboflavin ve kalsiyumdur.

Enginarda bulunan fruktoz, bazen hamilelikte gaz şikayetine yol açabilir. Bu gibi durumlarda, tüketimini sınırlandırmakta fayda vardır. Bu yazımızda hamilelikte enginar yemenin bilinen faydalarından bahsettik. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status