Hamilelikte Fesleğen Yenir Mi? Tüketimi

Hamileyken bebeğinizin sağlıklı kemik ve kıkırdak gelişimi için sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Salata, çorba ve yemeklerinize fesleğen ilave ederek lezzet katabilirsiniz. Hamileyken fesleğen yemenin ne kadar güvenli olduğunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Fesleğen birçok tıbbi özellikleri ile popüler bir bitkidir. Yeşil aromatik yaprakları çorba, salata ve diğer birçok yemeğe lezzet katması için ilave edilir. Ayrıca; fesleğen son derece besleyicidir. Birçok protein, vitamin, lif, mineraller ve diğer önemli besin değerleri içerir. Hamileyken fesleğen tüketmenin anne ve bebek sağlığına faydaları aşağıda açıklamaları ile birlikte maddeler halinde listelenmiştir.

Hamilelikte Fesleğen Yemenin 6 Faydası

1. Kan Pıhtılaşmasını Düzenlemeye Yardımcı Olur:

Fesleğen; hamileyken anne ve bebeğin sağlığı için önemli bir rol oynayan K vitamini iyi miktarda içermektedir. K vitamini, kan pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kan kaybı riskini önler.

2. Fetal Büyüme Ve Gelişmeyi Teşvik Eder:

Fesleğen, fetüsün uygun büyüme ve gelişmesini sağlayan A vitamini açısından zengindir. A vitamini fetüsün kalbi, gözleri, akciğerleri ve santral sinir sistemi gelişimini destekler.

3. Fetal Kemik Oluşumunu Destekler:

Fesleğende bulunan manganez içeriği doğmamış bebeğinizin kemik ve kıkırdak oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca, manganez, oksidatif stresi en aza indirir ve hamile annelerde hücresel hasar riskini engelleyen güçlü bir antioksidan görevi görür.

4. Sağlıklı Kan Akımı Sağlar:

Fesleğende bulunan folat içeriği hamilelik sırasında ihtiyacınız olan ek kan üretilmesine yardımcı olur. Folat, anne karnındaki bebekte bazı doğum defektleri riskini önler.

5. Anemiyi Önler:

Fesleğen, demir açısından zengin bir kaynaktır. Demir, hemoglobin sayımını yükseltmeye yardımcı olur ve gebelikte kırmızı kan hücresi sayısını artırır. Hamilelerde anemi riskini önler, gerekli enerji sağlar ve yorgunluğu önler.

6. Bağışıklığı Artırır:

Fesleğen; E vitamini, C vitamini, riboflavin, niasin, ve diğer birçok vitamin açısından zengindir. Ayrıca bu bitki çinko, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, potasyum gibi mineraller içerir. Tüm bu önemli vitaminler ve mineraller enfeksiyonlara karşı bağışıklığınızın artmasına yardımcı olur.

Hamileyken uygun miktarda fesleğen tükettiğiniz takdirde güvenlidir. Ancak, aşırıya kaçarsanız bazı yan etkileri olabilir. Fesleğen tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz. Aşağıda yer alan yorum bölümünden yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status