Hamilelikte Mide Üşütmesi Nasıl Geçer? Belirtileri

Mide üşütmesi olarak da bilinen gastroenterit, hamilelikte kadınlar arasında yaygın görülen bir bağırsak zarı enfeksiyonudur. Gebe kaldıkta sonra bağışıklı sistemi zayıflar. Bu nedenle, kadınlar bazı viral enfeksiyonlar ve diğer hastalıklara karşı daha hassas olurlar. Hamilelikte mide üşütmesi gibi sorunlar ile karşılaşan bayanlar için yazımızda bu rahatsızlıklarla başa çıkmanın yollarını paylaşacağız.

Hamilelikte Mide Üşütmesi Nedenleri

Gastrointestinal sisteme saldıran virüsler, genellikle hijyenik olmayan koşullar ve düzgün pişmemiş gıdalardan bulaşır. Gebeliğin erken aşamalarında sabah bulantısından muzdarip olan kadınların mide gribini tespit etmesi zordur. Ancak kusma ve mide bulantısı, iştah kaybı, kramplar, yüksek ateş ve ishal ile birlikte mide ve bağırsak iltihabı sorunları söz konusu olabilir.

Ayrıca, sabah bulantısı hamileliğin ikinci üç ayına (2.trimester) kadar devam eder, ancak mide üşütmesi sadece birkaç gün devam eder. Ayrıca belirtiler gıda zehirlenmesi ile karıştırılabilir. Bu durumda, doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Hamilelikte Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide üşütmesini, sabah bulantıları ile karıştırmamak için ilk iki gün içinde ortaya çıkan bazı belirtilere bakmak gerekir. Bu olası belirtiler şunlardır:

 • Şiddetli ishal veya gevşek, sulu dışkı
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Ani düşük dereceli ateş
 • Kas ağrıları
 • Titreme
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Dehidrasyon

Bu belirtiler başlangıçta hafif şekilde ortaya çıkabilir, ancak iki gün sonra azalma yoksa mutlaka sağlık kuruluşuna giderek kontrol olunuz.

Hamilelikte Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide üşütmesinden muzdarip olan bayanlar için aşağıda bazı öneriler yer almaktadır.

 • Mide üşütmesi olan hamile kadınlar ishal sorunu ile karşılaşabilirler ve bu nedenle vücutta önemli oranda su kaybı yaşanabilirler. Vücudun kaybettiği suyu geri kazanmak için bol miktarda sıvı almak önemlidir. Özellikle idrar rengi koyu ise, bu vücudun susuz kaldığının bir işareti olabilir. Vücudun susuz kalması (dehidrasyon) fetüsü olumsuz yönde etkileyebilir ve erken doğuma neden olabilir. Bol su içmeye özen gösterin.
 • Mide üşütmesi ve ishalden muzdaripseniz, yorgun ve güçsüz hissedebilirsiniz. Mümkün olduğunca dinlemeye çalışın. Kendinizi iyi hissedene kadar dinlenmeye vakit ayırın. Doktorunuz yatak istirahati önerebilir.
 • Mide gribi ve ishal belirtileri varsa, iştahsızlık ortaya çıkabilir. Yavaş yavaş yarı katı gıdalar yemeye başlayarak sindirimi kolaylaştırabilirsiniz. Katı gıdaların sindirimi zordur. Kendinizi fazla yemeye zorlamak da mide bulantısına neden olabilir. Besleyici gıdalar yemeye özen gösterin.
 • Gastroenterit rahatsızlığı, sindirim sisteminde bulunan iyi bakterileri öldürür. Bunun için yoğurt ve kefir gibi probiyotikler bakımından zengin gıdalar yemeniz önemlidir. Bunlar, hastalıkla mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Eğer mide üşütmesi belirtileri sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa, mutlaka doktorunuza danışınız. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi, görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status