Hamilelikte Sosis Yenir Mi? Zararlı Mı?

Hamilelikte baharatlı, tuzlu gıdalara özlem duyabilirsiniz. Ancak, 9 ay boyunca sağlıklı gıdalar ile beslenmeniz, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Hamileyken sosis gibi işlenmiş gıdalar yemenin sakıncalı olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Sosis, tamamen pişirilerek ve sıcakken yenildiğinde hamilelikte güvenlidir. Ancak, satın aldığınız sosisin sığır, dana ya da kuzu etinden yapılmış olduğuna emin olun. Tabi, sosis gibi işlenmiş gıdaları yemeden önce doktorunuza danışmanız en iyi seçenektir.

Hamileyken Sosis Yemenin Zararları

Et ürünlerini içinde pembe renk kalmayana ve suyunu çekene kadar pişiriniz. Tüm önlemleri almanız önemlidir, ancak doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Gebelikte sosis yemenin ortaya çıkarabileceği bazı sağlık riskleri şöyledir:

1. Yüksek Yağ ve Tuz (Sodyum)

Gebelikte sosis gibi kalorisi yüksek gıdalar yemek, aşırı kilo almaya neden olabilir. Sosis içeriğinde yüksek oranda sodyum vardır. Yüksek sodyum düzeyleri annede idrar ve koroner hastalıklara neden olabilir, bebekte bazı komplikasyonlara yol açabilir.

2. Listeria:

Bu hastalık gebelikte düşük doğum ağırlığı, erken doğum gibi risklere yol açabilir. Fermente ve kuru sosisler listeria riski taşır.

3. Toksoplazmozis Ve Diğer Bakteriler:

Toksoplazmozis, gebe kadınlarda çok nadir görülür, ama tehlikeli olabilir. Bebekte beyin hasarı ve körlüğe neden olabilir. Yine; prematüre doğum, sarılık ve yenidoğanda psikolojik gelişim sorunlarına yol açabilir.  Toksoplazmozis çiğ ve pişmemiş etlerden kaynaklanır. Az pişmiş sosis salmonella ve E.coli gibi diğer bakterilerin taşıyıcısı olabilir. Salmonella ishal, kusma, ateş, dehidratasyon ve karın kramplarına neden olur. E.coli ise, idrar yolu enfeksiyonları ve anemiye neden olabilir.

4. Mide Ekşimesi:

Sosis içerisinde bulunan baharatlar, hamilelikte mide yanması şikayetini artırabilir. Özellikle son 3 ayda mide yanması gebe kadınların ortak şikayetleri arasındadır.

Sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri yerine daha sağlıklı et ürünleri yemenizde fayda vardır. Gebeyken sağlık konusunda bilinçli seçimler yapmak önemlidir.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status