Hamilelikte Zona Hastalığı Bebeği Etkiler Mi? Belirtileri

Çocukluk döneminde bir kere suçiçeği geçirilirse, bu hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanılır. Ancak suçiçeği hastalığına neden olan “vericellazoster” virüsü, enfeksiyondan sonra vücut sinir hücrelerine yerleşerek hiçbir belirti vermeden yıllarca pasif halde kalabilir ve bu virüs ileride tekrar aktifleşerek zonaya sebep olabilir.

Zona, deride kabarcıklara ve döküntülere neden olan bir virüs hastalığıdır. Bu virüs sinir köklerinde çoğalarak şiddetli ağrıya neden olur. Zonaya sebep olan virüsü aktifleştiren neden tam olarak bilinmemektedir. Fakat vücudun virüslere karşı korunmasını sağlayan bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, virüsün aktif hale gelip çoğalmasını sağlar. Stres, travma, üzüntü ve depresyon gibi bağışıklık sistemini zayıflatan faktörler zonaya sebep olabilir.

Hamilelikte Zona Bebeği Etkiler Mi?

Annenin zona enfeksiyonu geçirmesi durumunda, annenin vücudunda virüse karşı bağışıklık gelişir ve bu bağışıklık bebeğe de aktarılır. Gebelik döneminde geçirilen zona enfeksiyonu bebeğe zarar vermez ve bebek açısından risk yaratmaz.

Zona Belirtileri Nelerdir?

  • Baş ağrısı ve ateş
  • Enfeksiyonun görüldüğü bölgede ağrı ve yanma
  • Kaşıntı, kızarıklık ve aşırı duyarlılık
  • Deride döküntü ve kabarcıklar

Kabarcıklar, sinir boyunca uzanır ve deride bir bant ya da kemer şekli oluşturur. 2 ile 4 hafta sonunda bu kabarcıkların tamamı kuruyarak dökülür.

Zona Nasıl Bulaşır?

Zona kolay bulaşan bir hastalıktır. Öksürük ve hapşırma yoluyla virüsün havaya yayılması durumunda veya hasta kişilerle temas edilmesi sonucunda bulaşır. Zona geçiren bir kişiyle aynı ortamda bulunmak dahi hastalığa yakalanmaya neden olabilir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik döneminde zona çok nadir görülür ve tedavi genellikle olumlu cevap verir. Doktorunuz teşhis koyduktan sonra, zonanın olumsuz etkilerini ve sinir ağrılarını azaltacak en uygun ilaçları önerecektir.

  • Antiviral ilaçlar
  • Ağrı kesici
  • Kalamin içeren losyonlar
  • Bol giysiler
  • Soğuk kompres

Yukarıdaki listede yer alanlar, zonanın tedavi edilmesinde ve şikayetlerin azaltılmasında başvurulan yöntemlerdir. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status