Kadınlarda Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Tıp literatüründe “infertilite” olarak bilinen kısırlık, çeşitli nedenlere bağlı olarak çiftlerin çocuk sahibi olmalarına engel teşkil eder. Yapılan araştırmalarda, evli çiftlerin yüzde 10’unda erkek veya bayanda kısırlık sorununa bağlı olarak çocuk sahibi olamadıkları ortaya çıkmıştır. Bu yüzde onluk kısmın 1/3 tanısı kadınlarda olmaktadır. Çiftlerin yaklaşık olarak yüzde yirmisinde ise; kısırlık nedenleri tespit edilememektedir.

Kadınların yumurtaları sınırlı sayıda üretilir. Kadınların yaşları ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi de azalmaya başlar. 40 yaşından sonra ise doğurganlık azalır. 30 yaş sonrası bayanların yumurta sayısı ve kalitesinde yüzde 5 ila yüzde 3 oranında bir azalma olduğu, yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardır.

Ayrıca Bakınız: Kadınlarda ve Erkeklerde Obezite ve Kısırlık

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlık, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak olabilir.

Fallop tüplerinde hasar: Rahim içi yumurtalıklarda yumurtayı taşıyan kısımda fallop tüplerinin hasar görmesi, yumurta ve spermin arasındaki temasını önler. Yumurta iltihabı olarak bilinen pelvik enfeksiyonları, endometriozis, pelvik ameliyatları fallop tüpü hasarına yol açabilir.

Hormonal nedenler: Hormon bozukluğu ve hormonal değişiklikler, kadınlarda kısırlık sorununun bir başka nedenidir.  Bunun en yaygın sebepleri; hipofiz bezi problemleri, hipotalamus hormonlarında sorun ve olgun yumurta üretiminde başarısızlık olarak bilinmektedir. Bazı kadınlarda hormon bozuklukları yumurtlama sürecini tehlikeye atar ve yumurtanın döllenmesini engeller.  

Servikal nedenler: Spermlerin servikal kanalından geçememesine bağlı olarak ortaya çıkan servikal durumudur. Anormal mukus üretimi veya önceki bir servikal cerrahi neden olabilir ve tedavisi mümkündür.

Rahim anormal anatomisi; polip ve myom varlığı kadınlarda kısırlığa neden olabilir.

Yumurtalıklarda sorunlar: Yumurtalıklarda kist oluşumu veya meydana gelen hasarlar; yumurtanın olgunlaşmasına engel olabilmektedir. Özellikle bazı enfeksiyonlara bağlı olarak yumurtalık kapsül foliküllerinin olgunlaşması zorlaşır.

Erken menopoz: Regl düzensizlikleri bazı bayanlarda erken yaşlarda görülmeye başlar ve ardından menopoz evresine girerler. Kadınlarda kısırlık sorununun yaygın nedenlerinden biri de erken menopoz sürecine girmektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status