Kadınlarda ve Erkeklerde Obezite ve Kısırlık

Kadınlarda Obezite ve Kısırlık

Yapılan pek çok bilimsel çalışma, obez veya aşırı kilo kadınların, normal ağırlıktaki kadınlardan daha zor hamile kalma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, gebe kaldıktan sonra düşük riski oranı da daha yüksektir.

Aşırı kilolu olmak hem kadınlarda, hem de erkeklerde üreme süreçlerini etkileyen anormal hormon sorunlarına yol açabilir. Aşırı kilo nedeniyle anormal hormon sinyalleri, yumurtlamayı ve sperm üretimini olumsuz etkilemektedir.

Kadınlarda düzensiz ovülasyona neden olabilen aşırı insülin üretimine sebep olabilir. Ayrıca, obezite, aşırı insülin üretimi ve polikistik over sendromu arasında bir bağlantı vardır.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Kısırlık Arasındaki İlişki

Erkeklerde Obezite ve Kısırlık

Obezite sadece kadınların doğurganlığını etkilemez. Son zamanlarda, bilimsel çalışmalar, beden kitle indeksleri artmış olan erkeklerin normal kilolu erkeklere kıyasla kısır olma olasılıklarının önemli ölçüde fazla olduğunu doğrular niteliktedir.

Erkeklerde hormon düzensizlikleri testislerin uyarılmasını etkiler, sperm üretimini engeller. Aşırı yağ aslında erkeklik hormonu testosteronun östrojene dönüşmesine neden olur ve östrojenler testiküler uyarımı azaltır. Araştırmalar, erkeklerde yüksek BKİ oranının düşük testosteron seviyeleri ile ilişkisini de göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Kısırlık (İnfertilite) Hakkında Bilgiler

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status