Kasık Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

Kasık Fıtığı Sebepleri

Bazı kasık fıtıklarının belirgin bir nedeni yoktur. Diğerleri aşağıdakilerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir:

  • Karın içinde artan basınç
  • Karın duvarında önceden var olan zayıf nokta
  • Karında artan basınç ve karın duvarında önceden var olan zayıf nokta kombinasyonu
  • Bağırsak hareketleri veya idrar yaparken ıkınma
  • Yorucu aktiviteler
  • Gebelik
  • Kronik öksürük veya hapşırma

Birçok insanda, kasık fıtığına yol açan karın duvarı zayıflığı; doğumda karın zarı (periton) düzgün kapanmadığı zaman oluşur. Diğer inguinal herniler (kasık fıtıkları), yaşamın ilerleyen dönemlerinde; yaşlanmaya, yorucu fiziksel aktiviteye ve sigara kaynaklı öksürme ile birlikte kaslar zayıflamaya veya bozulmaya başladığında gelişmektedir. Zayıflık, yaşamın ilerleyen döneminde, özellikle yaralanma veya karın cerrahisi sonrasında karın duvarında da ortaya çıkabilir.

Erkeklerde zayıf nokta, genellikle spermatik kordonun skrotuma girdiği kasık kanalında görülür. Kadınlarda, kasık kanalı, rahmi yerinde tutmaya yardımcı olan bir bağ taşır ve fıtıklar bazen rahimden bağ dokusu, kasık kemiğini çevreleyen dokuya iliştiğinde ortaya çıkar.

Ayrıca Bakınız: Kasık Fıtığı Belirtileri

Komplikasyonlar

Kasık fıtığı komplikasyonları şunları içerir:

Çevreleyen dokular üzerinde basınç: Çoğu kasık fıtığı cerrahi olarak onarılmazsa, zamanla büyür. Erkeklerde, büyük fıtıklar skrotuma kadar uzanabilir; bu da ağrıya ve şişliğe neden olur.

Hapsedilen fıtığı: Fıtığın içeriği karın duvarındaki zayıf noktada sıkışırsa; bağırsağı engelleyebilir, şiddetli ağrıya yol açabilir, mide bulantısı, kusma, bağırsak hareketi yetersizliği ve gaz sorunu ortaya çıkabilir.

Boğulmuş fıtık: Hapsedilen fıtığı, bağırsağın bir kısmına kan akışını durdurabilir. Boğulma, etkilenen bağırsak dokusunun ölümüne neden olabilir. Boğulmuş fıtık hayatı tehdit eder ve acil ameliyat gerektirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status