Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtığı; bağırsağın bir parçası gibi dokuların karın kaslarındaki zayıf bir noktadan çıkıntı yapması, kasık kısmındaki karın zarının zayıflaması ya da yırtılması sonucu oluşur. Aynı zamanda, “inguinal herni” olarak da adlandırılır. Özellikle öksürürken, eğilirken ya da ağır bir cisim kaldırırken hasar gören inguinal bölgede ağrı olabilir.

Kasık fıtığı, oldukça tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Bununla birlikte, kendiliğinden gelişme göstermez. Ancak, hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Ağrılı ve büyüyen kasık fıtığını iyileştirmek amacıyla ameliyat tavsiye edilmesi muhtemeldir. Kasık fıtığı onarımı, yaygın bir cerrahi prosedürdür.

Ayrıca Bakınız: Fıtık Nedir?

Kasık Fıtığı Belirtileri

İnguinal herni (kasık fıtığı) belirtileri ve bulguları şunları içerir:

 • Kasık kemiğinin her iki tarafındaki bölgede, özellikle öksürürken veya gerildiğinizde, dik olduğunuzda daha belirgin hale gelen bir çıkıntı, şişkinlik
 • Çıkıntıda yanma ya da ağrı, sızı hissi
 • Özellikle öne eğilme, öksürme veya ağır cisim kaldırıldığında kasık bölgesinde ağrı ya da rahatsızlık olması
 • Kasıklarda çekilme hissi
 • Kasık bölgesinde zayıflık veya baskı olması
 • Bazen, çıkıntılı bağırsak skrotum (testis torbası) içine indiğinde, testis çevresinde ağrı ve şişlik olması

Uzandığınızda, fıtığı yavaşça karın içine geri itmeniz gerekir. Yoksa, bölgeye buz kompresi uygulamak da şişliği yeterince azaltabilir ve böylece fıtık kolayca kayar. Yatarken başınızın pelvisten (leğen kemiği) yüksekte olması da yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Göbek Fıtığı Belirtileri

Boğulmuş Fıtık Belirtileri

Fıtığı içeri itmek olası değilse, fıtık karın duvarında sıkışabilir (hapsedilebilir). Hapsedilen fıtığı, hapsedilmiş dokuya kan akışı kesilince boğulabilir. Boğulmuş fıtık tedavi edilmediği takdirde, hayati tehlike oluşturabilir.

Boğulmuş fıtık belirtileri ve bulguları şunları içerir:

 • Mide bulantısı, kusma ya da her iki semptomun birden görülmesi
 • Ateş
 • Hızla yoğunlaşan ani ağrı
 • Kırmızı, mor veya koyu renk olan fıtık şişkinliği
 • Yetersiz bağırsak hareketi veya gaz sorunu

Yukarıda yer alan belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, doktor randevusu alınız.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Belirtileri

Yeni doğanlarda ve çocuklarda kasık fıtığı; doğumda mevcut olan karın duvarındaki zayıflığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen fıtık sadece bir bebek ağladığı, öksürdüğü ya da bağırsak hareketi sırasında ıkınma olduğu zaman görünür olacaktır. Huzursuz ve her zamankinden daha az iştahlı olabilir.

Daha büyük bir çocukta; öksürdüğünde, bağırsak hareketi sırasında ıkınma ya da uzun süre ayakta kalmasıyla fıtığın daha belirgin olması muhtemeldir.

Kasık kemiğinin iki tarafındaki kasıklarda ağrı veya belirgin bir şişkinlik varsa, doktor randevusu alınız. Şişkinlik, ayakta olduğunuzda daha belirgin olabilir. Ve genellikle etkilenen bölgeye elinizi koyduğunuzda şişkinliği hissedebilirsiniz. Şişkinlik kırmızı, mor ya da koyu renkte olursa, acil tıbbi yardım isteyiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status