Nazofarenks (Geniz) Kanseri Neden Olur?

Nazofarenks (Geniz) Kanseri Sebepleri

Kanser, bir veya daha fazla genetik mutasyon sebebiyle normal hücrelerde kontrol dışı büyüme ve çoğalma ile başlar. Kanser hücreleri yakın doku ve organları istila edebilir ve sonunda vücudun diğer bölgelerine yayılma (metastaz yapma) eğilimi gösterebilir. Nazofarenks (geniz) kanserinde, bu süreç nazofarenks yüzeyindeki skuamöz hücrelerden başlar.

Nasofarenks karsinomuna yol açan gen mutasyonlarına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte; bu kanser riskini artıran Epstein-Barr virüsü gibi faktörler tanımlanmıştır. Bununla birlikte, belli risk faktörlerine sahip diğer kişilerde kanser gelişmeyebilir.

Ayrıca Bakınız: Nazofarenks Kanseri Belirtileri

Nazofarenks kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde artıran 2 faktör vardır:

Sigara kullanımı: Türün ürünleri; baş ve boyun kanserleri için en büyük risk faktörüdür. Baş-boyun kanserlerinin %85’i tütün kullanımı ile bağlantılı bulunmuştur. Sigara kullanan ve nazofarenks kanseri tanısı konulan kişilerde skuamöz hücre tipi olması muhtemeldir. Pasif içicilik de bir kişide baş ve boyun kanserine yakalanma riskini arttırabilir.

Alkol: Sık aralıklarla ve aşırı alkol tüketimi, baş ve boyun kanserleri için risk faktörüdür. Alkol ve tütün kullanımının birlikte olması, riski daha da arttırır. Ancak, nazofarenks kanserine etkisi, diğer baş ve boyun kanserlerine göre daha düşüktür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status