Vulva Kanseri Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva kanseri, kadın dış genital organı olan vulva dokularında başlayan bir kanser türüdür. Vulva; üretra ve vajinayı çevreleyen, klitoris ve vajinal dudakların (labia minor ve labia majör) da dahil olduğu cilt bölgesidir. Vulva kanseri genellikle vajinal dudakları (labiyanın kenarları) etkiler.

Vulva kanseri sıklıkla vulvada kaşıntıya neden olan bir yumru ya da yara şeklinde oluşur. Her yaşta kadında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, en sık ileri yaştaki kadınlarda teşhis edilen bir kanser türüdür.

Kadın dış genital organı kanseri, diğer adı ile vulva kanseri tedavisi çoğunlukla kanserli doku ve çevreleyen sağlıklı doku kenarının çıkarılması amacıyla cerrahi prosedür içerir. Bazı vakalarda, vulva kanseri ameliyatı ile vulvanın tamamının çıkarılması gerekebilir. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavi planlamasında kapsamlı bir cerrahi gerekliliği de o kadar azalmış olur.

Ayrıca Bakınız: Vulva Kanseri Hakkında Bilgiler

Vulva Kanseri Türleri

Vulva kanserinin iki ana türü vardır:

Skuamöz hücreli karsinom: Vulva kanserinin en yaygın türü olup; vakaların %80’inden fazlasını oluşturmaktadır. Skuamöz hücreli kanserin belirli bir alt kategorisine verrüköz karsinom denir. Verrüköz karsinom yavaş büyür, genellikle büyük bir siğil gibi görünür ve iyi bir prognoz ile ilişkilidir.

Adenokarsinom: Vulva kanserlerinin yaklaşık yüzde 8’ini oluşturmaktadır. Bu kanserler, genellikle vajinanın girişinde bulunan Bartholin bezlerinde başlar ve normal olarak mukoza benzeri bir sıvı üretir. Adenokarsinomlar ter bezlerinde de gelişebilir. Bir diğer ilgili sağlık sorunu, adenokarsinom hücrelerinin vulva derisinin üst katmanıyla sınırlandığı Paget hastalığıdır. Bu hastalığa sahip bazı hastalar, invaziv adenokarsinom alanına da sahip olabilirler.

Melanom, bazal hücreli karsinom ve sarkom gibi diğer kanser türleri de vulvada oluşabilir. Bu kanser türleri, tüm vulva kanserlerinin yüzde 10’undan daha azını oluşturur.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status