Gastrointestinal Stromal Tümörler (GİST) Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Gastrointestinal Stromal Tümör Tedavisi

Gastrointestinal stromal tümör tedavisi için tümörün türü, konumu ve evresi, hastanın genel sağlığı ve tercihleri gibi bir takım faktörler dikkate alınarak planlama yapılır. Gastrointestinal stromal tümör (GİST) tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerir:

a) Ameliyat

Cerrahi operasyon sırasında tümör ve çevreleyen sağlıklı dokuların çıkarılması amaçlanır. Lokalize gastrointestinal stromal tümörlü hastalar için ameliyat standart tedavidir. Genellikle tümör ameliyatla tamamen çıkarılabilir.

Tümör büyükse veya yakındaki organlara yayılmışsa, ilk önce imatinib alınabilir. Bu yaklaşımın amacı, cerrahi olarak çıkartılma olasılığını arttırmak için tümörü küçültmektir. Tümörün tümü çıkarılarak,  tekrarlama veya gastrointestinal sistem yolunu tıkama riski azaltılır.

Ayrıca Bakınız: Gastrointestinal Stromal Tümör Sebepleri

Tümörün tamamını çıkarmak için tümörün konumuna bağlı olarak, yakındaki organların kısımları çıkarılması gerekebilir. Genellikle lenf nodlarının çıkarılması gerekmez. Çünkü gastrointestinal stromal tümörler çoğunlukla lenf nodlarına yayılım göstermezler. Cerrahi operasyon uygulanamaz tümörlere anrezektabl tümör de denir. Başka tedavi seçeneklerine karar verilir.

b) Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi ilaçları, çevreleyen sağlıklı hücreleri koruyarak, belirli tümör hücrelerini bulmayı ve öldürmeyi hedef alarak tasarlanmıştır.

Ayrıca Bakınız: Gastrointestinal Stromal Tümör Teşhisi

c) Radyoterapi

Radyoterapi, gastrointestinal stromal tümörlerin tedavisinde sık kullanılan bir tedavi yöntemi değildir. Bununla birlikte, kemik ağrısı gibi ağrıyı hafifletmek veya kanamayı durdurmak için hafifletici bir tedavi olarak kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status